En iyi browser hangisidir?Programlama ile uğraşanlar her ne kadar farkında olmasalarda, web tasarımı geliştiren arkadaşlar için en sıkıcı sorunlardan biri tarayıcı uyumluluğudur. Diğer taraftan ise bir internet kullanıcısı olarak dilediğimiz tarayıcı seçmekte en doğal hakkımızdır. Peki işin sunum tarafını gören insanlar olarak browser tercihlerimizi hangi kriterlere göre yapıyoruz?

Bu konuya yorumlarınızla farklı bakış açıları getirmeniz sonuçlara ulaşmak açısından çok faydalı olacaktır.

İnternet dünyasında 10 civarı popüler tarayıcı vardır. Bunlardan bazılarını tanıyalım.

Firefox
En önemli kullanım sebebini eklentileri oluşturuyor. Özellikle 3.5 ile çok daha hızlı olacağı kesin. Hızı ve özelleştirme imkanları tercih imkanı sunuyor.

Google Chrome
Google'ın piyasa sürdüğü hafif ve hızlı web tarayıcısı. Geliştirilmesi sürüyor. Fakat şu haliyle bile çok iddialı. Eklentilere ihtiyaç duymayan firefox kullanıcılarının ilk tercihidir.

Opera
Firefox çıktığından beri eski popülaritesi kalmasa da oldukça sadık bir kullanıcı kitlesi var. Widget desteği ile yeniden popüler olma yolunda ilerliyor.

Safari
Safarinin resmi browseri. Mac kullanıcılarının ilk tercihi olarak piyasadaki yerini koruyor. Firefox gibi sağlam desteği var.

Internet Explorer
Windowslar öntanımlı olarak yüklü gelen Internet Explorer'da bu listede yerini alıyor. Zamanında rakipsizliğinin verdiği (yada alışkanlık sebebiyle) rahatlıkla oldukça riskli açıklarla bezenen IE, rekabetin ciddiyetiyle kendine çeki düzen vermeye başladı. Halen browser pazarının açık ara lideri olarak duruyor.

Desteği kesildiği için listede Netscape'e yer vermedim. Avant ve Maxthon gibi browserlarda gittikçe kullanıcı sayısı artırıyorlar. Fakat ilk 5'te olmadıkları için ayrıntıya girmedim.

Ve sonuc, siz hangi browser'ı kullanıyorsunuz? Browserınızı tercih nedenleriniz nelerdir?

2 Yorumlar

  1. Ben internet explorer 8 kullanıyorum. çok memnunum bu yüzden başka bir browsera ihtiyacım olmadı.

    YanıtlaSil
  2. internet exp kuLLanIyorum.. cromeyi merak ediyorum onuDa kyuracağIm. googLenin toLbarInIda kuLLanIyoRum

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski