SEO: Google flash dosyalarını indexliyor mu ?


Çoğu konuda olduğu gibi, bu sorunun cevabını da lazım olduğunda aradım. Google yine şaşırtmadı. Flash ile hazırlanmış sitelerin indexlenmesi konusunda da yardımcı bir teknoloji geliştirmiş. Resmi bloğunda konuyla ilgili yapılan açıklamadan özetleri ve Google reader'da konuyla alakalı incelediğim bir kaç yazının önemli noktalarını yazarak bu konu hakkında bilgi arayan arkadaşlara kaynak sunmak istiyorum.

Google flash ile yapışmış sayfalardaki text bazlı verileri okuyabiliyor. Bu ne demek oluyor? Imaj/resim kullanmadan yazdığınız her yazı, buton ve menüler google botu tarafından taranabiliyor. Ters açıdan bakılırsa, swf dosyalarınızın içindeki resim ve imajlar şu an için tarama işlemine dahil olamıyor.

Ne tür flash dosyaları daha iyi indexlenir?
Belirtildiği üzere flash dosyalarınızın içinde olabildiğince (text) yazıya ağırlık vermek gerekiyor. Google bu verileri tarayarak , ilgili aramalarda kullanıcıya sunuyor. Vazgeçilmez tasarım parçaları olan ve flash içine gömülen imajlar şu an için dezavantaj olarak görülüyor.

Flash dosyalarının taranması konusunda da bazı kısıtlamalar var. Javascript eşliğinde yüklenen flash siteleriniz indexlenme konusunda hayal kırıklığı yaratabilir. Bir diğer kısıtlama da, swf dosyanızda , dışarıdan çağrılan dosyalarla alakalı. Google onları ayrı olarak indexliyor. Dolayısıyla sizin flash içeriğinizin bir parçası olarak görünmeyecektir.

Google'ın resmi blogunu Google Reader'a ekledim. Daha önce neden ziyaret etmediğimi şu an kendime açıklayamıyorum. Zira problem olarak düşündüğüm çoğu şeyi Google daha önce çözmüş.
Kaynaklar: 1, 2

1 Yorumlar

  1. Teşekkürler evet artık indexliyor ne kadar etkilidir bilmiyorum ama başlamışlar :) eski sitemde kullandığım flash menü aramalarda görünüyor hyperelektronik

    fakat flash şuan indexleniyor olsada ikinci planda bence

    http://www.google.com.tr/search?hl=tr&client=firefox-a&rls=org.mozilla:tr:official&hs=Br9&pwst=1&q=hyperelektronik.com&start=10&sa=N

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski