Google Sets, Kümelendirme Sihirbazı.


Sanırım sitedeki yazıların bir çoğunda Google'a methiyelerle biten sahnelere şahit olmuşsunuzdur. Bu derece geniş açılı bir düşünce sistemi, bunu hayata geçirme aşamasındaki hız ve kullanılabilirlik göz önüne alındığında Google'a teşekkür ve tebrikleri sunmaktan insan kendini alamıyor. Hatt-ı zatında şu satırları okuduğunuz sitenin hostunu bile kendileri karşılıyor ki, minnettarım.

Bu yazıdaki sadete gelirsek, Google'ın sunduğu araçlardan Sets hakkında mütalaa edeceğiz.

Google Sets temel olarak girdiğiniz kelime öbeklerini işleyip bununla alakalı küme oluşturup size sunma işlemiyle görevli Google aracıdır. Arama motorlarının yükselişi ile anahtar kelimede odaklanmanın önemi arttı. Bu durumdan mütevellit olacakki Google'ın daha önce Adwords için sunduğu Anahtar Kelime aracı bir çok web geliştiricisine (yada yapımcısına) favori kaynak oldu. Google Sets uygulamasının benim gördüğüm farkı öbeği kullanmayan, fakat sonuca bakıldığında aynı kategoride yada aramada görüntülenecek sonuçları kümelenmesidir.

Trabzon,rize ve artvin kelimelerini ile Small Sets seçeneğini kullanarak örnekleme yapmak istediğimde görüntülenen sonuçlar aşağıdaki gibi oldu.

trabzon
rize
artvin
ordu
samsun
giresun
bolu
bayburt
sinop
kastamonu
amasya
zonguldak
tokat
gümüşhane
çorum
Görüldüğü üzere bir karadeniz kümesi oluştu. Kelime öbekleri Türkçe olduğunda sonuç çıkarmadığı zamanlarda oluyor. Bu da daha gelişme aşamasında olduğunun göstergesi.

Ek olarak, Google Reader'da takip ettiğim sitelerde bu servisi arattığımda linux kullanan arkadaşlar için hoş bir uygulama gördüm. Recai Oktaş tarafından yazılmış bu uygulama konsolda Google Sets kullanmanıza olanak sağlıyor. Vesile ile kendisine de bu tarz bir uygulama için teşekkürlerimi sunarim.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski