Thunderbird ile toplu e-mail gönderimiToplu e-posta gönderimi için bir çok masaüstü ve web uygulaması mevcut olsa da çok sık toplu  mail gönderimi yapmayan kişiler için masraflı olabiliyor. Böyle durumlarda e-postalar ya açıkta kalıyor ya da bcc alanına eklendiğinde hem muhatabı belli olmuyor hem de spama düşebiliyor. Bu yüzden kişiselleştirilmiş toplu posta göndermek gerektiğinden oldukça sıkıcı bir iş olabiliyor.

Örneğin, bir toplantıya ev sahipliği yapıyorsunuz ve davetiye göndermeniz gerekiyor, ancak posta davetiyenizin spam gibi görünmesini istemiyorsunuz veya davetiyenizde adını kullanan kişiye kişisel olarak hitap etmek istiyorsunuz. Tek tek göndermek yorucu, bcc ile göndermek ise samimi olmayacaktır.

Mozilla Thunderbird ve Mail Merge eklentisi bu yardımcı olacaktır.Bir tablo oluşturun ve bir posta taslağı hazırlayın ve bu iki aracın sizin için çalışmasını sağlayın yeter.

Mail Merge eklentisini Thunderbird içinde Araçlar->Eklentiler yolunu izleyerek kurabilirsiniz.

1. Bir CSV dosyası oluşturun.

Postalarınızı göndermeden önce yapmanız gereken ilk şey bir CSV dosyası oluşturmaktır . Bir CSV dosyası oluşturmak için herhangi bir elektronik tablo aracını kullanabilirsiniz, Microsoft Excel'iniz varsa onu da kullanabilirsiniz.

E-tablonun ilk satırı, örneğin ad, soyadı, posta vb. gibi kullanmak istediğiniz değişkenleri girmek için kullanılır. İşlemi tamamladıktan sonra e-tabloyu CSV biçiminde kaydedin .

2. Kişiselleştirmiş E-posta hazırlama

Dosya> Yeni> ileti veya Ctrl + N tuşlarını kullanarak yeni ileti ekranını açın.

Tablonuzdaki alan isimlerini değerlerin görünmesini istediğiniz yerlere girin. Her değişken, çift {{isim}} gibi süslü parantez kullanılarak kapatılmalıdır . Değişkeni CSV dosyasında olduğu gibi girin. Buna yazım formatı, boşluk ve büyük harf kullanımı da dahildir.Mesaj oluşturma işlemini tamamladıktan sonra Dosya> Mail Merge'ü tıklayın . Kaynak> CSV , Teslimat modu > Sonra Gönder olarak ayarlayın.

CSV bölümü altında, Dosya için, daha önce yaptığınız CSV dosyasını (e-tablo) bulmak için gözat'ı tıklayın . İşlemi tamamladıktan sonra "Tamam" ı tıklayın. Bu bölümde karakter kümesi hata verebilir. CSV dosyanız hangi karakter kodu ile tanımlı ise onu seçin. Ya da UTF-8 olarak kaydedin."Tamam"ı tıkladıktan sonra, posta ve CSV dosyanız birleştirilir. Teslim Modunu daha sonra gönder olarak seçtiğimiz için postalar Yerel Dizinler> Gönderilmemiş klasöründe bulunabilir. Gönderilmemiş klasörüne girdiğinizde CSV dosyanızdaki bilgilerin belirlediğiniz değişkenlere göre sıralandığını göreceksiniz.Postaları göndermek için  Dosya> Gönderilmeyen Mesajlar Gönder'i tıklayın.Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski