SEO: Google'da ilk sayfaya nasıl girilir?
Arama motoru optimizasyonu (SEO) projelerinde en büyük sorunlardan biri de beklenen yükselmenin sağlanamamasıdır. Eksik ya da yanlış bir şeyler olup olmadığını kontrol etmek için internette araştırmalar yaparsınız. Her şeyi kitabına göre yapmanıza rağmen hedef kelimenizde ikinci yahut üçüncü sayfada kalmanız ister istemez canınızı sıkacaktır. Bir de bunun üstüne kendi ağınızdaki site değil de, aceleci ve sektöre yabancı bir müşteri söz konusu ise bu durum daha da elzem bir hal alacaktır. O halde şu soruyu sormak gerekiyor;

Google'da ilk sayfada olmak için neler yapılmalıdır?


On-Page SEO, Off-page SEO, Backlink inşası gibi bir çok parametreyi değerlendirmenize rağmen başarı gelmiyorsa bu durumda aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

1- ) Site içeriğini gözden geçirin

Beyaz bir arabanız olduğunu düşünün. Diğer beyaz arabalar arasında farkedilebilmesi için güzelce yıkayıp, parlatmamız gerekir. İç mekanını güzelleştirdiğinizde aynı araba daha fazla kişi tarafından farkedilebilir. - Kadın okuyucularım bu örneği ayakkabı üzerinden değerlendirebilir-

Site içeriğiniz hedef kelimenizde yükselmenize daha fazla yardımcı olamıyorsa şu soruyu sormanız gerekir; Google'da hedeflediğim kelimedeki en iyi içeriklerden birine sahip miyim?

Umutsuzluğa kapılmayın. SEO çalışmanız kapsamında hedef kelimenizdeki google sonuçlarında görüntülenen ilk 10 siteyi inceleyin. Bu siteleri inceleme sırasında da tarafsız olun. Hatta Google botu gibi davranın.

 • Rakip siteler konuyu işleme tarzları daha mı farklı?
 • Daha fazla alt başlık mı kullanmışlar?
 • Sitelerinde daha fazla alternatif kelime var mı ?
 • Sitelerinde daha fazla anahtar kelime ile optimize edilmiş resim dosyaları mı var?
 • Rakiplerin metinlerindeki anahtar oranı nedir?

Genellikle içeriğiniz üzerinde yapacağınız çalışmalar sitenizin ilk sayfa hedefindeki en önemli süreçtir. İçeriğiniz üzerinde çalışmalarınız bittikten sonra bir kaç hafta kadar izlemede kalın. Sıralamalarda herhangi bir gelişme olmuyorsa diğer adımı kontrol edin.

Not: Google pozisyon bulucu ya da google sıra bulucu için bir çok alternatif mevcut olsa da görece olarak fiyatı makul olan Serprobot'u kullanabilirsiniz.

2- ) Kalite backlink edinin

Sıralamanızı iyileştirmek amacıyla link inşası için bir çok yöntem vardır. Benim sıklıkla uyguladığım üç yöntem var.

 1. Sektörel özel blog ağı (PBN) : PBN hizmeti veren bir çok yer olmasına karşın sitenizin bulunduğu sektöre ve/veya hedeflendiğiniz kelime ile alakalı sitelerden oluşması önemlidir. Bu konuda en doğrusu kendi blog ağınızı oluşturmanızdır. Ağırlıklı olarak üç sektöre yönelik SEO projeleri üzerinde çalıştığım için bu alanlarda güçlü bir ağ oluşturdum. Bu hem maliyetli hem de çok efor gerektiren bir süreçti. Eğer kendi PBN yapınızı oluşturmak için hazır hissetmiyorsanız sizin için ilave bir yazı hazırlayarak kaliteli PBN hizmeti veren SEO sitelerini listeleyeceğim.
 2. Tanıtım yazıları (Press Release) : Türkçeye tanıtım yazısı olarak çevirmekte büyük bir sakınca görmüyorum. Anahtar kelimelerinize güçlü backlinkler almanın en kolay yollarından biridir. Doğru bir şekilde yapıldığında site dışı SEO için ne kadar faydalı olduğu tartışılmaz. Tanıtım yazısı için site seçerken özen göstermeniz gerekir. Ulusal haber sitelerinden tutun, sektörel haber sitelerine kadar geniş bir yelpazede seçim şansınız var. Sitenize hangi kaynakların daha faydalı olacağını inceleyerek doğru sitelere tanıtım yazınızı gönderin.
 3. Sosyal medya sinyalleri : Sitenizin resmi sosyal medya hesapları üzerinden yaptığınız paylaşımların kullanıcıların ilgilerini cezbedecek hale getirmelisiniz. Rakipleriniz başta olmak üzere aynı kulvarda faaliyet gösteren diğer sitelerin sosyal medya içerikleri üretirken neleri kullandığını iyice inceleyin. Bunun yanı sıra Freelancer'ların bulunduğu sitelerden önde gelen sosyal medya siteleri için destekleyici sosyal medya sinyalleri paketlerinden faydalanabilirsiniz. 
Bu işlemleri tamamen yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız son bir kontrol yapalım.

 • Güçlü bir backlink yapısını inşa ettiniz.
 • Sitenin içerik optimizasyonunu en iyi hale getirmek için kapsamlı bir çalışma yaptınız.
Buna rağmen siteniz hedef kelimenizde halâ ilk sayfayı göremediyse ne yapmanız gerektiğini konuşalım.

3- ) Backlinklerdeki anahtar kelimelerin oranları

Kişisel deneyimlerimi baz alarak şunu söyleyebilirim; Link alırken kullanılan kelimelerin yoğunluğu backlink inşasındaki en önemli hamlelerin arasındadır. Ana hedef kelimenizde yükselmek için backlinkler oluştururken bu yapıyı destekleyici kelime grupları ile güçlendirmek gerekir. Şu an ülkemizin en yoğun rekabetinin yaşandığı sektörün ana kelimesinde 2nci sayfada yer alan sitemiz için backlink raporu aldığımızda ana hedef kelimesi üzerinden alınmış linkler, toplam backlink sayısının %21'ini oluşturuyor. Planın biraz dışına dahi çıktığımı görüyorum zira öngördüğüm oranın biraz üstünde backlink alınmış.

Anchor text olarak bildiğimiz link metinlerinin oranını kontrol etmek için Majestic'in ücretsiz raporlama aracını kullanabilirsiniz. Tamamıyla doğru sonuç olmasa da size genel bir profil çizecektir.

Yine şahsi tecrübeme göre ana hedef kelimenizle aldığınız backlinklerin %15-20 bandında kalması idealdir. Başka bir deyişle "termal oteller" kelimesinde yükselmeyi hedeflerken 100 backlink aldıysanız, bu kelime ile sitenize verilen bağlantı sayısının 20'yi aşmaması, kalan linklerin destekleyici kelimelerden olması daha doğru bir strateji olur.

Bazı SEO uzmanı arkadaşlar "buraya tıklayın", "burada", "şu adreste" gibi linklemelerin SEO konusunda katkısı olmadığını düşünse de ben aynı fikirde değilim. Google'ın organik olan hareketleri sevdiğini düşündüğümüzde, standart bir blog kullanıcısının sitenizi anlattıktan sonra "detaylar için tıklayın" yazarak kalın yazılı kelimeye link vermesi kadar doğal bir durum yoktur. Bazı tanıtım yazılarında bu tarz backlinkleri de kullanabilirsiniz. Bunun yanında sitenizin adresi (Ör: https://www.termalotelleri.tr), markanız ya da site isminizle (Termal Oteller) ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı yada Keywordtool.io gibi araçlarla elde edebileceğiniz alternatif kelimeleri (Ör: ucuz termal oteller, bursadaki termal oteller, en iyi termal oteller) kullanarak backlinklerinizi inşa edin. Oransal dağılımı gözden kaçırmamanızı tavsiye ederim.

4- ) Daha fazla site içi link için çalışma yapın

Sektörel PBN çalışmaları için kullandığım ve içinde 250 yazının bulunduğu niche bir sitem var. İçerik tamamen özgün ve alanıyla ilgili yazılardan oluşuyor. Sektörün en kaliteli içerikleri olduğu konusunda iddialı değilim ama siteye özel oluşturuldu.

O kalibrede bir site için hatırı sayılır bir harcama ve uzun çalışmalar sonucu hedeflediğim bazı kelimelerde ilk sayfada yerini aldı. Bu sitede son bir yıldır herhangi bir içerik girilmedi. Açıkçası niş bir site olduğu için sadece fazla içerik görünsün diye yeni yazı eklemedim. Bunun yerine hali hazırda sitede bulunan içerikte yenilikler/değişiklikler yapma yoluna gittim. Yazılara eklemeler yaparak, konularla alakalı yeni fotoğraflar ekleyerek yazıları güncelledim ve düzenleme tarihi ile yeniden paylaştım.

Yazılarda site içinde ilgili diğer sayfalara iç linkler oluşturarak site içi link inşasını bu aşamada bitirmiştim. Bunu yaparken kelimelerin aranma hacimleri, rekabet oranları gibi değişkenleri göz önüne almayı unutmayın.

15-20 yazı ile başladığım bu site içindeki çalışmalar sonucunda bazı yazıların, ilgili hedef kelimelerde daha önce görmediği sıralamaları elde ettiğini gördüm. Peki sonuç ? Kalan yazıları elden geçirmem ve gerekli çalışmaları yapabilmem için ihtiyacım olan ilhamı almış oldum.

Bu çalışma sonrasında öğrendiğim iki nokta oldu;

 • Google durağan siteleri pek sevmiyor. Daha önce yayınlanmış içerikleri güncelleyerek yeni bir tarihle yayınlayarak Google'a içeriğin güncel ve hedef kelimelerle alakalı olduğunu gösterdim.
 • İç sayfalardan hedef kelimelere yönelik yükselmesini istediğim sayfalara link vererek bu yazıların birbiriyle bağlantılı olduğunu ve içeriklerinin birbirini tamamladığını gösterdim.
Bağlantılar için menülerin yeterli olduğunu düşünmeyin. Gerçek olan alakalı yazılar arasında linkler menülerdeki linklerden daha değerli ve faydalıdır. On-page SEO sadece h1,h2 taglarından ya da anahtar kelimeleri yazı içinde geçirmekten ibaret değildir. Herkesin ulaştığı bilgilerden daha fazlasını yaptığınızda farkınız ortaya çıkar.

5- ) Sahip olduğunuz backlinkleri güçlendirin

Bu maddeden önceki işlemleri tamamen bitirdiğinizi varsayarsak size son bir önerim daha var; Hali hazırda sahip olduğunuz backlinkleri daha kuvvetli hale getirin. Dış SEO çalışmalarında çok gerekli olduğuna inandığım bu işlemi bir çok SEO Uzmanı yüzeysel olarak geçmiş, bence sizde önemseyin.

Bu strateji ile sitenizin backlink aldığı sayfaları/alan adlarını besleyen link yapısı tesis etmeniz gerekiyor. 2. seviye link inşası (Tier 2) olarak adlandırılır.

Sitenize doğrudan gelen linkler seviye 1 (Tier 1) linkler olarak bilinir. Seviye 2 linkler ise sitenize link veren bağlantılar için oluşturulan backlinklerdir. Bugüne kadar sadece bir projede kullandığım seviye 3 linkler var ama genelde 3. seviye link yapısına ihtiyaç duyulmaz. Programlama dillerinde kod yazmadan önce çıkarılan akış diyagramı tarzında bir ön çalışma istemesi de ekstra bir durumdur.

Siteme verilen linkleri nasıl bulurum?

Öngörülen sürede hedeflediğim pozisyonlara gelemediğimde - ilk 4 madde tamamlandıktan sonra- backlinklerimi kontrol ederim. Bunun için ücretsiz seçenek olarak Google Webmaster Araçlarını kullanabilirsiniz. Yeni arayüzde sol menüdeki Bağlantılar linkine tıkladığınızda link veren siteleri ve link aldığınız anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Bağlantıları indir linkini kullanarak CSV formatında alabilirsiniz.

Ücretli seçenek olarak ahrefs, semrush ya da Majestic gibi alternatif kullanabilirsiniz. Hepsi faydalı araçlar olsa da ben Ahrefs raporlarını hep daha detaylı ve güncel bulmuşumdur. Tabi bu servisler için belirli ödemeler yapmak gerekiyor.

Backlinkleri nasıl güçlendirebilirim?

Sitenize gelen Seviye 1 linkleri listeledikten sonra Seviye 2 link inşasına başlamaya hazırsın. Seviye 1 linkleri planlama sürecindeki kadar detaylı ve uzun soluklu çalışma gerekmiyor. Bu seviyede edineceğiniz linklerin kalitesinden ziyade sayısına odaklanmanızı öneririm. Seviye 2 backlinkler için önerebileceğim yöntemler;


 • Tanıtım yazıları : Çoğu zaman editörlük servislerinden faydalanmakla birlikte tüm tanıtım yazılarının son halini kendim düzenlerim. PBN adreslerden bir ya da birkaçına mutlaka link veririm. Sosyal medya paylaşımlarına, daha önce yayınlanan tanıtım yazılarına kısacası Seviye 1 bağlantılara linkler oluşturarak tanıtım yazılarını yayınlanacağı sitelerin yetkililerine gönderirim. Böylelikle hem PBN dahilindeki sitelerin homojen büyümesi sağlanmış oluyor hem de Seviye 1 linkleri desteklenmiş oluyor. 
 • Sosyal medya sinyaller: Fiverr gibi platformları kullanarak sosyal medya sinyalleri servislerinden faydalanabilirsiniz.  Google Plus, pinterest ya da facebook için oldukça iyi işler çıkaran üyeler mevcut. 
 • Yerli SEO paketleri: Webmaster forumlarında SEO paketi satan kişilere ulaşarak önerdikleri paket içeriğini çok sayıda Seviye 1 linkinize uygulanması için özel paketler oluşturulmasını isteyebilirsiniz. 
 • GSA linkler: ScrapeBox ya da Excel sheetleri kullanarak Seviye 1 linkleri kısa link haline getirebilirsiniz. -Bunun için bitly tarzı siteler kullanabileceğiniz gibi, SEO işini profesyonelce yapacaksanız kendi link kısaltma arayüzünüzü oluşturmanızı öneririm.- GSA linkler konusunda oldukça hassas olduğum için kısa link oluşturma işini ihmam etmem, siz de etmeyin. GSA Link hizmeti veren kişileride Fiverr tarzı sitelerde bulabilirsiniz.
Not: GSA linkleri ASLA direkt olarak ana siteniz için kullanmayın. Araya bit.ly ile kısaltılmış link olsa dahi kullanmayın. GSA Linkleri sadece Seviye 1 linkleri güçlendirme amacıyla kullanın.

Seviye 2 backlink güçlendirme çalışmasını ne sıklıkla yapmalıyım ?

Bu konuda belirli bir kural yoktur. Bir çok arkadaşımın Seviye 1 bağlantıları oluşturdukları gün Seviye 2 bağlantıları da oluşturduklarını biliyorum. Bu konuyu halledip, daha farklı konulara odaklanıyorlar. PBN dahilindeki siteler hariç olmak üzere SEO projesi devam eden sitelerde ben bir kaç ayda bir bu işlemi tekrarlıyorum. Şöyle özetleyelim, bir kez yapmanız hiç yapmamanızdan iyidir.

Sonuç


Rekabetin yüksek olduğu kelimelerde ilk sayfaya çıkmak gerçekten zor bir süreçtir. Hedeflediğiniz noktaya gelinceye kadar yukarıda yazdığım işlemleri bir döngü halinde tekrarlayın. Başarı vazgeçmemekten geçer, olmuyorsa tekrar denemek gerekir.
 • Site içeriklerinize tarafsız bir gözle baktığınızda Google'da ilk sayfada olacak kadar kaliteli mi ?
 • Üst sıralara çıkmasını istediğim sayfalara yüksek kaliteli backlink inşası gerçekleştirdin mi?
 • Siteye gelen backlinklerdeki anahtar kelime oranını iyi inceledin mi?
  • Tüm backlinklerin ana kelime üzerinden verilmesi sizi ilk sayfaya getirmez.
  • Doğal backlinklerle beslenen bir proje içinde değilseniz, backlinkleri bir plan dahilinde oluşturun.
 • Üst sıraları hedefleyen sayfaları iç sayfalarda oluşturacağınız iç linklerle besledin mi ?
 • Önem verdiğiniz, üst sıra hedefleyen sayfalara gelen Seviye 1 linkleri Seviye 2 linkler güçlendirdin mi?
Süreç sonunda aşağıdaki adımları tamamladığınızda hedef kelimenizde ilk sayfada olmayı gerçekçi bir beklenti olarak değerlendirebilirsiniz. 

3 Yorumlar

 1. Ünal KARTEPE7 Kasım 2018 16:15

  Goole ilk sırada yer almak için öncelikle özgün ve bilgi verici yazılar göndermeniz gerekiyor. Sonrasında tanıtımlar, link almalar ve reklamlar gelmesi gerekiyor. Ama haber siteleri rahat bırakmıyor ki arkadaş, her konuda ön sayfadalar.

  YanıtlaSil
 2. Ne yaparsanız yapın. İlk sıraya gelmek için para harcamanız gerekiyor. Günlük yazılar da yeni yazılarda sizi ilk sıraya getirmez.

  YanıtlaSil
 3. Bu konuda size katılıyorum. SEO'nun para ile yapıldığı gerçeğini göz ardı edemeyiz. Özellikle rekabetin yüksek olduğu kelime gruplarında finans desteği olmadan başarı söz konusu olmuyor. Fakat para ile yükseldiğiniz yerde kalmak için iç SEO ve "Content is king" felsefesi ile yazılmış SEO hedefli içeriğin önemini göz ardı edemeyiz.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski