PHP Dersleri: PHP'ye Giriş


Turkwm.com faaliyetlerine dair alınan kararlar çerçevesinde bir php yazı dizisi hazırlama konusu gündeme geldiğinde heyecanlanmıştım. Yürüttüğüm projelerde ağırlıklı olarak LAMP (Linux/Apache/mySQL/PHP) kullansamda, daha önce konu hakkında makale yada bir anlatımım olmamıştı. Umarım faydalı bir yazı dizisi olacaktır. Başta Turkwm.com yönetimindeki arkadaşlar olmak üzere, bu yazı dizisini takip edecek her bireyden, eksik yada yanlış olduğunu düşündükleri konuda beni acilen uyarmalarını diliyorum. Ve Başlıyoruz..

PHP Nedir?

"Personal Home Page" kelimelerinin kısaltması olarak bilinen PHP, Zeev Suraski ve Andi Gutmans'ın katılımıyla piyasaya sürülen 3. versiyonu ile birlikte PHP: Hypertext Preprocessor olarak anılmaktadır. Sunucu taraflı bir dildir. Yani, bir php sayfası istendiğinde, php sayfasını yorumlar ve HTML çıktısını kullanıcının tarayıcısına gönderir. Bu yönüyle Windows sistemlerdeki ASP ile aynı mantıkta çalışır. Örnek şema ağaıda verilmiştir.
Buna ek olarak, açık kaynak ve cross-platform denilen bir çok işletim sisteminde çalıştırılabilmesi php hanesine yazılacak artılar arasındadır.
PHP'nin yazım stili (syntax) Perl ve C gibi ataları ile benzerlik gösterir. Ayrıca php4'te başlayan ve php5'de doyasıya kullanılan Nesne yönelimli programlama (Object Oriented Programming-OOP) desteği ile tercih edilme sebeplerine bir yenisini daha eklemiştir.

PHP birçok veritabanı ile uyumlu çalışabilir. Yaygın olarak mySQL ile kullanılmasına rağmen, MSSQL, Oracle, PostgreSQL, Sybase gibi bir çok veritabanını kullanabilir.

Nerden başlarım?

PHP kullanmak için sisteminize kurmanız gerekmektedir. Linux kullanan arkadaşların konuya vakıf olduklarını düşünüyorum. (Yanılıyorsam lütfen yorumlarda bildirin, Linux için kuruluma dair bir yazı daha yazarım) Windows'da PHP'yi tanımak isteyen arkadaşlar için içinde Apache, Mysql ve PHP'nin bulunduğu paket programları önerebilirim. Bu programlar arasında Wampserver'i indirebilirsiniz.


Wampserver kurulumu için dosyayı çift tıklayıp ilerlemeniz yeterlidir. (Resimli Antalım) Ek bir ayar gerekmez. Kurulumu tamamladıktan sonra c:\wamp\www\ dizini altına php dosyalarınızı koyabilirsiniz. Browser'ınıza http://localhost/ yazdığınızda web serverınızla çalışmanız başlayacaktır.

Ilk Scriptimiz;
1- Bir php dosyası oluşturun (örneğin: turkwm.php)
2- Dosyanın içine aşağıdaki satırları girin.
<?
echo "Merhaba Dunya";
?>
3- http://localhost/turkwm.php adresini ziyaret edin.

Ilk yazı burda sona eriyor. Ikinci yazıda yazım kurallarını ele alacağız.

Serkan Denizbey

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski