PHP: Uzmanlardan PHP kullanımına yönelik tavsiyeler

Şüphesiz ki geniş kullanım alanı sebebiyle Web programcıları arasında en popüler dil PHP'dir. PHP sınıfları, PHP makaleleri, Kod örnekleri ve scriptleri bulmak için pek çaba sarfedilmesi gerekmiyor. Fakat tüm bunları kullanırken en önemli nokta olan performans ve stabiliteyi ne kadar göz önünde tutuyoruz? Bu düşünceden yola çıkarsak uzman seviyesindeki kişiler dışında PHP yazarken kendi manifestosunu oluşturan kaç kişi var?

Bu konuda PHP'nin uzmanları ne düşünüyor? Bizlere ne gibi öneriler sunuyorlar? PHP'nin gelişiminde söz sahibi olan (Rasmus Lerdorf) yada büyük projelere imza atmış uzmanlardan önerileri incelediğimizde, daha geniş açıdan bakma fırsatı doğacaktır.

1- Yalnızca ihtiyaç duyduğunuz anlarda PHP kullanın. ( Rasmus Lerdorf )

PHP'nin ortaya çıkması ve geliştirilmesinde kuşkusuz en önemli isim Rasmus Lerdorf'tur. PHP ile yapılabilecek uygulamaların yada geliştirebilecek çözümlerin çerçevesini bilen biri olarak yazdığı yazılarda ve onun ağzından aktarılan yazılarda vurguladığı en önemli konu PHP web geliştirme alanındaki sorunları çözme amacıyla ortaya çıkan bir yaklaşımdır.

Problemlerin çözümü konusunda PHP seçeneklerinizin arasında bulunacak bir araçtır. Şüphesiz ki PHP'nin de limitleri vardır. Bu noktada eğer ki amaç web geliştirme konusunda çözüm üretmek ise, gerektiğinde başka dilleri kullanmaktan çekinmeyin.


2- Ziyaretçilerinize güvenmeyin. ( Dave Child )

Dave Child AddedBytes'ın beyin takımında yer alan kişilerden biridir. Ingilterede yaşamını sürdürüyor. Web Geliştirici olarak bir çok projede yer almıştır. Bir çok programlama dili için ipuçları veren makaleleri bulunmaktadır.

Dave Child'in görüşleri genellikle güvenlikle konularını kapsıyor.

Ziyaretçilerinize güvenmeyin. Çünkü size zarar verebilirler. Bilerek yada bilmeyerek sisteminize zararlı kullanıcı haline gelebilirler. Ziyaretçi tarafından aldığınız verilerin kontrolu konusunda tereddüt yaşarsanız bu sizin için iyi bir başlangıç olmayacaktır. Söz konusu güvenlik olduğunda, paranoyak olmanızda bir zarar yoktur.


PHP ile proje geliştirmeye yeni başlayanlar için güvenlik konulu makaleleri halen sitesinde durmaktadır. 1,2,3,4

3- Önbellek (Cache) Kullanın. ( Ben Balbo )

Ben Balbo Sitepoint yazarlarındandır. Ayrıca Melbourne PHP Grubu ve Open Source Developers Club yönetimindedir. Önbellek uygulaması hakkında makalesi Sitepoint'ten takip edilebilir.

"Caching" konusunda yeni yılda ayrıntılı bir yazı yazacağım. O yüzden bu maddeyi uzun tutmuyorum.

4- Framework kullanın. ( Josh Sharp )

CakePHP,Zend,CodeIgniter, Symfony gibi bir çok framework mevcuttur. Hepsinin kendine göre artıları yada eksileri vardır. Bu noktada seçim web geliştiricisinin olacaktır.

Josh Sharp framework kullanımı hakkında yazdığı makalede frameworklerin hem zamandan tasarruf sağlamakta ve kod yazımındaki avantajlarından bahsediyor.

PHP'nin kullanımındaki rahatlık bazen çöküşünüze de sebep olabilir. Fazla kısıtlama olmadığı için kötü yada hatalı kod yazma ihtimaliniz artabiliyor. Çözüm basit: Framework kullanın.


5- Framework Kullanmayın. ( Rasmus Lerdorf )

Bir üstteki tavsiyeye muhalif düşünce PHP'nin babası Rasmus Lerdorf'dan geliyor. Framework kullanımına karşı olmasının sebebi ise performans kayıplarından kaynaklanıyor. Bu düşüncesini de performans testlerini açıklayarak sağlamlaştırdı.

Konuyla alakalı video: Simple is Hard

Şahsi fikrim, kapsamlı projelerde framework kullanımının daha avantajlı olduğunu düşünsemde, irili ufaklı her projenin framework üzerinde geliştirilmesine karşıyım. (Framework kullanmanız gerekiyorsa, Rasmus Lerdorf'un favorisi CodeIgniter. Sebebini anlamak için performans testlerine bakmak yeterli:) )


Konu sonuna PHP ile alakalı Türkçe içerikteki bir kaç linki vermek istiyorum.
www.php.web.tr // Hidayet Doğan
www.hido.net // Hidayet Doğan
ceviz.net PHP
belgeler.org PHP

Burada yer alması gerektiğini düşündüğünüz PHP konulu siteleri yorum olarak eklerseniz, inceleyip listeyi genişletebilirim.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski