Bing.com Search API ve KullanımıGoogle'ın 2006 sonunda desteğini kestiği SOAP Api hizmetinden sonra Ajax tabanlı hizmeti kurumsal bazda destek görsede adaptasyon ve özelleştirme taraflarındaki limitleri sebebiyle birçok web programcısı farklı arayışlar içine girmişti. Aradan geçen 2,5 sene zarfında Live.com'da şekil değiştirerek Bing.com oldu. Geliştiriciler için sunduğu API'larıda yeniledi.

Aslında tüm bunlar Microsoft'tan beklemediğim gelişmelerdi. MS'in Hint'li yazılım mühendislerinin pazar araştırmasının bir meyvesi gibi geliyor. Sonuç olarak değişik formatlarda veri elde edilebilecek bir arama servisi hizmeti faal durumda web geliştiricilerini bekliyor.

Bing Search API ve Kullanımı

Öncelikle App ID alınması gerekiyor. Bing Developer Center'a girerek ID alabilirsiniz. Alınan ID ile Arama servisine erişim sağlanıyor. Veriler JSON, XML yada SOAP formatında gelmektedir. Bedava.in üzerine XML formatında alınan verilerle örnek bir uygulama koyduk.

Malumunuz, bir Microsoft ürünü olan Bing'in bu servisinden Microsoft ürünü kullanan masaüstü programcıları daha kolay faydalanabilecek. SOAP için VStudio 2008 class oluşturabiliyor.

Ve son olarak, bu api sayesinde Mobil cihazlar içinde arama sayfaları yapabilirsiniz. Bir örneği wapreview'da tanıtılmış. Örnek kodları ilgili sayfadan indirerek inceleyebilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. Bing API'ın kullanıma ait en gelişmiş örnek www.azbul.net 'tir.

    Azbul.NET'in kullandığı API ID üzerinde Ads dahil tüm erişim hakları açıktır.

    Yakın zamanda BETA'dan istikrarlı sürüme geçecektir.

    YanıtlaSil
  2. Hoş bir uygulama olmuş. Yabancı bir sitede Bookmarking, Harita ve Arama servisleri birlikte sunuluyordu. Geliştirme sürecinize ek bir fikir olabilir. Başarılar dilerim.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski