Prosedurel ve Nesne yönelimli programlama

Zend ekibinin etkileri php üzerinde hissedilmeye başlandıktan sonra nesne yönelimli programlamanın nimetleri yavaş yavaş php'de kullanılmaya başlandı. Bu aşamadan sonra yenilikçiler ve gelenekçiler şeklinde iki güruh oluştu. Özellikle sektörün popülist ortamları olan forumlarda sık sık kutuplaşmalar yaşandı.

Aslında şahıs siteleri yahut hiti makul seviyedeki web projeleri için illede oop(nesne yönelimli programlama) dahilin kod yazmak gerekmeyebilir. Inovasyon, planlama, kod yazım standartları, uyarlama gibi kavramlar daha çok ekip halinde çalışılan kurumsal projelerde önem kazanıyor. Tıpkı önbellek uygulamalarında olduğu gibi ihtiyaca göre seçim yapılabilir.

Sitenizde anlık 100 kişi vardır. xcache + fiziksel cache kullanabilirsiniz. Fakat memcached uyumlu kod yazarak yazıp cache işlemini ram'de de yapabilirsiniz. Kimse size neden? sorusunu sormaz. Fakat anlık binlerce kullanıcınız varsa sql'i rahatlatmak için kullandığınız fiziksel cache çözümleri diskinizi (I/O,bozulmalar) zora sokabilir. O aşama memcached ve türevi çözümler zaruret olacaktır.

Gelelim bu yazının sebebine;

Friendfeed ve bazı forumlarda oop bakış açısını yeni yeni kazandığı belli olan bazı görmemiş arkadaşların bilmişlik tasladıklarına şahit oldum. Zaman içinde tecrübe kazandıklarında yazdıkları mesajları okuyup kendilerini ne kadar komik duruma düşürdüklerini göreceklerdir. O yüzden şimdilik sadece gülmekle yetinip, prosedürel yada nesne yönelimli ayırmaksızın kendimce konuya yaklaşımımı dile getirmek istedim.

Projenizin ihtiyaçlarına göre çalışma planınızı yapın. Süreç dahilinde karşınıza çıkan sorunlar size tecrübe olarak geri dönecektir. OOP olsun, MVC olsun.. Yenilikleri mutlaka takip edin ve bilginiz olsun. Fakat her yeniliği her yerde kullanma gibi bir zorunluluğunuz olmadığını da unutmayın.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski