Web geliştiricileri için en iyi 10 Framework

Web geliştiricileri için en iyi 10 Framework


Web uygulamalarının standartları her zaman yükselirken, uygulumala geliştirilirken kullanılan teknolojilerin karmaşıklığı da artıyor. Bu sebeple framework'ler web geliştirmenin önemli bir parçası haline geldi. Yapılacak tüm iş ve işlemleri kodlamak için her şeyi baştan yazmak yerine bu çatıları kullanmak daha faydalıdır. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki binlerce geliştiricinin onayladığı frameworkleri kullanmak, zengin ve etkileşimli web uygulamaları oluşturmak için çok mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Bir web uygulamasının bir backend (sunucu tarafı) ve bir front end (istemci tarafı) vardır, bu nedenle hem en iyi backend ve frontend frameworkleri tartışıyoruz. İşte 2020'deki en iyi web geliştirme frameworklerinin listesi:


En iyi Backend Frameworkleri

 • Express
 • Django
 • Rails
 • Laravel
 • Spring

En iyi Frontend Frameworkleri

 • Angular
 • React
 • Vue
 • Ember
 • Backbone

Backend Frameworkler

 1. Express: Node.js'nin hızla yükselen popülaritesi sayesinde Express, günümüzde hızla en trend çerçevelerden biri haline geliyor. Accenture, IBM, Uber ve diğer birçok şirket arasında popülerdir ve ayrıca Kraken, Sails ve Loopback gibi diğer frameworklerle de uyumludur.

  Express, minimal, hızlı ve tartışmasız bir çerçeve olarak gurur duymaktadır. Node'un özelliklerini engellemeden bazı temel çerçeve işlevleri sağlar ve eşzamansız Node.js'nin güçlü performansından yararlanır. Ayrıca oldukça esnektir ve REST API'nin yanı sıra tam uygulamaları da destekler. Belki de Express'in en büyük dezavantajı, en azından yeni başlayanlar için, bir şeyleri yapmanın tanımlanmış bir yolunun olmamasıdır.

 2. Django: Django, web geliştirme için Python kullanan bir Model-View-Template frameworkdur. Google, Youtube ve Instagram gibi büyük isimler Django kullanıyor. Django, sahip olduğu kimlik doğrulama ve mesajlaşma gibi güçlü özelliklere sahiptir.

  Django'da güvenlik önemli avantajdır. Geliştiricilere güvenli bir web sitesi oluşturmaları için teknikler ve araçlar sağlar veya şablon katmanında kod yürütülmesini engellemek gibi güvenlik özelliklerini  kendiliğinden uygular.

 3. Rails: Ruby kullanan bir Model-View-Controller frameworkdur. Airbnb, GitHub, Hulu ve Shopify, Rails'in birincil kullanıcılarıdır. Rails, yeni başlayanlar için uygun bir framework olarak kabul edilir. Yeni başlayanların web geliştirmeye oldukça hızlı başlamasına yardımcı olur.

  Rails için, uygulamanızın işlevlerini genişleten, daha hızlı ve daha verimli bir şekilde geliştirmenize yardımcı olan kütüphane benzeri bağımlılıklar olan birçok yararlı özellik vardır. Rails topluluğu oldukça güvenilir ve arkadaş canlısıdır ve kısa sürede bir rails uzmanı olmanıza yardımcı olabilecek birçok öğretici, ekran video kaydı ve kaynak vardır.

  Rails'in temel dezavantajı, bir production ortamında konuşlandırmak ve çalıştırmak için epeyce çaba sarf etmeleridir ve arkasındaki sihri çözmek için frameworke daha derine daldığınızda Rails'in öğrenme eğrisi dikleşir.

 4. Laravel: Web'in en popüler dillerinden biri olan PHP'yi kullanan bir Model-View-Controller frameworkdur. Bu listedeki diğer rakiplerine göre nispeten genç. Laravel, API desteği ile birlikte gelir ve ayrıca erişimini genişletebilecek makul miktarda pakete sahiptir.

  Laravel denince Laracasts'ten bahsetmeden olmaz. Laracasts, yeni başlayanlar için bir cennet olarak kabul edilebilecek, Laravel ekosistemindeki PHP, Laravel ve front-end teknolojileriyle ilgili binden fazla video içeren eğitici bir web sitesidir. 

 5. Spring: Tüm zamanların popüler dili olan Java'yı kullanan bir Model-View-Controller frameworkdur. Wix, TicketMaster ve BillGuard gibi web siteleri Spring kullanıcılarıdır. Spring, performansını artıran ve işinizi hızla ölçeklendirmenizi sağlayan birçok yardımcı projeye sahiptir. Tipik bir dil olan Java'nın kullanılması, birçok web geliştiricisi için zor gelebiliyor. Öğrenme eğrisi, özellikle Java bilmiyorsanız, oldukça dik olabilir.

Frontend Frameworkler

 1. AngularTek Sayfa uygulamaları oluşturmada uzmanlaşmış bir frontend frameworkdur. Eksiksiz istemci tarafı uygulamaları oluşturabilen bir yapıda olduğu için Angular'da yapılacak ve öğrenilecek çok şey vardır. Angular 1.x (AngularJS) Javascript kullanıyordu, ancak daha sonraki sürümler, Javascript'in bir üst kümesi olan Typescript'i benimsedi. Angular'ın ana dezavantajları, rakiplerine göre boyutu ve doğası gereği SEO dostu olmamasıdır, ancak SEO için optimize edebilirsiniz. Google, Microsoft ve Paypal Angular kullanıyor.

 2. React: Aslında bir framework değil kütüphanedir. Ancak birçok geliştirici bunu bir framework olarak görür. React, bileşen tabanlı mimariyi benimseyen ilk yapıydı. Rakipleri daha sonra benimsemeye başladı. JSX sözdizimi sayesinde algılaması oldukça kolaydır. React, sunucu tarafında veya istemci tarafında kullanılabilir. Facebook tarafından geliştirildi. Facebook ve Instagram bunu kullanıyor.

 3. Vue: Vue.js yeni yükselen yıldızdır; bireysel bir proje olarak başladı ve kısa sürede piyasadaki en trend JS frameworklerinden biri haline geldi. Vue hakkında pek çok harika şey var. Birincisi, progressive bir frameworkdur. Yani mevcut bir projeniz varsa, projenin bir bölümü için Vue'yu benimseyebilirsiniz ve her şey yolunda gidecektir. İkincisi, bileşen mimarisini de beraberinde getirir ve Vue ekosistemi eksiksiz frontend uygulamaları oluşturmanıza yardımcı olabilir. Facebook veya Google gibi büyük şirketler onu desteklemediği için bazı insanlar Vue kullanmaya karşı mesafeli olsa da büyük isimler Vue'ye yatırım yapmaya başladıkça bu görüş hızla değişiyor.

 4. Ember: 2015 yılında en iyi Javascript çerçevesi seçildi. Bugün, Ember topluluğu sürekli genişleyen yeni özellikler ve düzenli olarak eklenen sürümlerle çok büyüdü . Ember, Angular'ın sahip olduğu iki yönlü veri bağlantısına sahiptir ve kurulum sonrasında kullanabileceğiniz birçok özellik ve bileşenle birlikte gelir. Google, Microsoft, Heroku ve Netflix sıklıkla Ember kullanır. Ember, geliştiricinin üretkenliği etrafında döner ve zaman kaybettiren etkinliklere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak veya temel tasarımında en iyi JS uygulamalarını benimseyerek bunu en üst düzeye çıkarmaya çalışır.

 5. Backbone: Zengin Tek Sayfalı uygulamalar oluşturmak için uygun olan son derece hafif bir frontend frameworkdur. MV* modelini izler ve kısmen MVC tasarımını uygular. Backbone, Underscore kitaplığı olan tek bir temel bağımlılığa sahiptir. Mustache ve Marionette'e eklendiğinde eksiksiz istemci tarafı uygulamaları oluşturmanıza izin veren canlı bir ekosisteme sahiptir.

Umarım en popüler web frameworkleri listemizi faydalı bulursunuz. Aralarından birini seçip üzerinde çalışmaya başlamaktan korkmayın, size işlerin nasıl yapılacağına dair bir fikir verir ve aynı kategorideki farklı dillerdeki frameworkler arasında pek çok benzerlik bulacaksınız. 

Büyük şirketlerin her zaman değişimi desteklediğini ve her zaman yeni şeyler denediğini unutmayın, bu nedenle çıkmaz sokak diye bir şey yoktur. Birini seçin ve uzmanlaşın. Diğerlerine geçişin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Siz de frameworklerle alakalı deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Yorum olarak görüşlerinizi bırakmanızı rica ediyorum.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski