SEO Kontrol Listesi - SEO Checklist 2022

SEO Kontrol Listesi

Bugün size tam SEO kontrol listemi göstereceğim. Aslında bu, Anahtar Kelime Araştırma Araçları ve SEO Planları metodları kullanarak rekabetin yoğun olduğu anahtar kelimelerde Google'da ilk sayfada yer almak için kullandığım kontrol listesidir. Bu yazıda size tüm SEO kontrol listesini adım adım anlatacağım, okumaya devam edin.

1. TEMEL SEO ARAÇLARINI VE EKLENTİLERİNİ AYARLAMA

SEO kontrol listesinin 1. adımıyla başlayarak temel SEO araçlarını ve eklentilerini kuralım. İlk adımınız, üç önemli SEO aracınızın kurulduğundan ve kullanıma hazır olduğundan emin olmaktır. Her sitenin sahip olması gereken ilk araç Google Search Console'dur. Bu araç, sitenizin performansını Google'da izlemeyi çok kolaylaştırır. Ayrıca, sizi engelleyen teknik SEO sorunlarını bulmanıza da yardımcı olabilir.

Google Search Console

Üçüncü parti yazılım ve servislerden en önemli farkı, Search Console size sıraladığınız anahtar kelimeleri, sıralamadaki yerinizi gösterir ve bu verileri doğrudan Google'dan alır. Yani en doğru verinin bu olduğunu biliyorsun.

Kurulması bir sonraki araç Google Analytics'tir. Google Analytics, insanların web sitenize nasıl ulaştıkları ve nasıl kullandıklarını görmenin en iyi yoludur. Google Analytics ile sitenizde trafik getiren sayfaları bulmak, size trafik gönderen web sitelerini tam olarak belirlemek, sitelerinizin hemen çıkma oranı, sayfa görüntülemeleri ve sitede kalma süresi gibi bir çok detayı takip edebilirsiniz.

Son olarak, siteniz WordPress üzerinde çalışıyorsa, Yoast SEO eklentisini yüklemeniz gerekir. Yoast,  en popüler SEO eklentisidir ve RankMath'ın başarılarına rağmen bana göre hala en iyisidir. Yoast, WordPress sitenizi kutudan SEO dostu hale getirmeyi çok kolaylaştırır.

2. HEDEF KİTLENİZİN ARADIĞI ANAHTAR KELİMELERİ BULUN

Eğer ilk adımdaki işlemler tamamlandıysa, Kontrol Listesindeki ikinci adımın zamanı geldi. Bu aşamada en önemli kriter hedef kitlenin aradığı anahtar kelimeleri bulmaktır. Anahtar kelime araştırmasının çok önemli olduğu bir sır değil. Asıl soru, müşterilerinizin aradığı anahtar kelimeleri nasıl buluyorsunuz? İşte üç basit teknik. İlk olarak, Google Suggest ile uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulun.

Bu tekniği kullanmak için Google'a girin ve arama kutusuna bir anahtar kelime yazın, ancak Enter tuşuna veya ara düğmesine basmayın. Bunun yerine, Google'ın size gösterdiği anahtar kelimelere bir göz atın. Google, yalnızca insanların gerçekten aradığı anahtar kelimeleri önerir. Bu nedenle, bir Google arama önerisi gördüğünüzde, birçok kişinin bu terimi aradığını bilirsiniz. Ardından, Google Anahtar Kelime Planlayıcısı'nı kullanarak anahtar kelimeleri bulun.

 

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

Google Anahtar Kelime planlayıcısı, Google'ın resmi anahtar kelime araştırma aracıdır. Bu araç teknik olarak Google Reklamları için tasarlanmıştır, ancak SEO anahtar kelime araştırması için hala süper kullanışlıdır. Kullanmak için, bir hedef olarak belirlenen anahtar kelimesini girmeniz ve aracın ürettiği önerilere göz atmanız yeterlidir. Hepsi bu kadar. 

Son olarak, çevrimiçi toplulukları iyi analiz edin. KızlarSoruyor, KadınlarKulübü, Ekşi Sözlük ve çevrimiçi forumlar gibi kaynaklardaki konuları okumaktan bahsediyorum. Tek yapmanız gereken bu sitelere girerek tekrar tekrar ortaya çıkan soruları bulmak. Örneğin, bahsettiğim sitelerin ilk ikisinde bu sabah yaptığım araştırmada Ketojenik diyet ile alakalı başlıklara rastladım. Konu altındaki yorumlarda ise bu diyette tatlı gereksiniminin nasıl giderileceği bir çok kez konuşulmuş. Bu nedenle, niche olarak Ketojenik diyet olarak belirlediyseniz Keto Dostu Tatlılar gibi terimler ziyaretçileri hedeflemek için harika anahtar kelimeler olacaktır.

3. İÇERİĞİNİZİ ANAHTAR KELİME ODAKLI OPTİMİZE EDİN

3. Adıma geçelim, Anahtar Kelime İçeriğinizi Optimize Edin. Yani, tüm önemli SEO araçlarını yüklediniz ve bir avuç anahtar kelime buldunuz. Şimdi sitenizi gerçekten optimize etme zamanı. İlk olarak, anahtar kelimenizi sayfanızın ilk 100 kelimesinde nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Google, sayfanızın en üstünde görünen terimlere daha fazla ağırlık verir. Bu yüzden anahtar kelimenizi burada bir kez kullandığınızdan emin olun. Örneğin, bu yazım için ana anahtar kelimem SEO Kontrol Listesidir ve gördüğünüz gibi başlık etiketim bu anahtar kelimeyle başlar. 

Üçüncü olarak, hedef anahtar kelimenizi içeren kısa URL'ler kullanın. Bu neden önemli? Son zamanlarda yapılan bir SEO araştırması,(araştırmayı okudum fakat linki yazı hazırlanırken bulamadım. Bulduğumda bu kısma ekleyeceğim) kısa URL'ler ile daha yüksek Google sıralamaları arasında bir ilişki buldu. Bu nedenle url'lerinizi kısa ve tatlı tutmak mantıklı olacaktır. Örneğin, okuduğunuz bu yazı süper kısa bir URL kullanıyor. Bu url yerine googleda-sitenizi-ucuracak-seo-kontrol-listesi.html gibi bir URL yapısı da kullanabilirdim fakat ne kadar mantıklı olurdu?

Son olarak, anahtar kelimenizi bir h1, h2 veya h3 etiketinde kullanmak istiyorsunuz. Dürüst olmak gerekirse, benim için H etiketleri gerçekten o kadar önemli değildir, ancak özellikle rekabetçi anahtar kelimeleri hedeflemeye çalışıyorsanız, her küçük şey yardımcı olur. H etiketleri de bu küçük şeylerden biridir.

4. TEKNİK SEO SORUNLARINI VE HATALARINI BULUN VE DÜZELTİN

SEO kontrol listesindeki dördüncü adımı hızla geçelim, Teknik SEO sorunlarını ve hatalarını bulup düzeltelim. Gerçek şu ki, teknik SEO sorunları sıralamanızı artırabilir, bu nedenle sitenizde teknik SEO sorunları varsa, bunları hemen bulmak ve düzeltmek istersiniz, nasıl mı? Haydi okumaya devam edin.

Mobil Uyumluluk Test Aracı


Öncelikle sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Bu yazıyı okuduğuna göre SEO ile aşina olmuşsunuzdur. Google'ın mobile öncelikli indeksleme yaptığını biliyorsunuzdur. Bu ne anlama gelir? Evet, Siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse sıralanmayacağı anlamına gelir. Neyse ki, Google'ın Mobil Uyumluluk Test Aracı ile sitenizin mobil dostu olup olmadığını kolayca görebilirsiniz. Sitenizden bir sayfayı girmeniz yeterlidir. Google, sayfanızın mobil uyumlu olup olmadığını size söyleyecektir. 

Teknik SEO

Ardından, tarama hatalarını tespit etmeniz gerekir. Tarama hatası, Google'ın sitenizdeki tüm içeriği dizine eklemekte sorun yaşadığı anlamına gelir ve sayfanızı dizine ekleyemezlerse sıralanmayacaktır. Tarama hatalarını Google Search Console'da Kapsam bölümünü kullanarak kolayca bulabilirsiniz.

Son olarak, sitenizin sayfa hızını artırın. sitenizin yükleme hızı bir onaylama sıralama faktörüdür. Şimdi bazı uzman arkadaşlar karşı çıkacaktır ama tecrübelerime göre, sayfa yükleme hızı sıralamanızı kökten etkileyecek bir mesele değildir. Site hızlandırma ayrı bir sektör haline geldiği için onunda bir lobisi oldu ama çok çok ağır bir site değilse Google sıralamanızı kabusa çevirmez. Fakat rekabetçi bir kelime hedefindeyseniz sıralamanızı etkileyen en ufak detay bile önem arzeder, bu durumda site ne kadar hızlı yüklenirse o kadar iyi olur. 

PageSpeed Insights


Sitenizin yükleme hızını değerlendirmek için Google'ın PageSpeed Insights servisine ve WebPageTest.org sitesini kullanabilirsiniz. Her iki araç da sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğine ilişkin bir fikir verir. Ayrıca, işleri hızlandırmanıza yardımcı olacak önerilerle işinizi kolaylaştırırlar.

5. GOOGLE'DA YÜKSELMEK İÇİN İÇERİK OLUŞTURMA

Piyasada büyük işler çıkaran her SEO ekibinin kabul edeceği madde budur. Google'da sıralamaya girme hedefiniz varsa ve özellikle otoriter olmak istiyorsanız, mükemmel içerik yayınlamanız gerekir. (Content is King, hatırlıyor musunuz?) Peki mükemmel içerik tam olarak nedir? Benim düşünceme göre mükemmel içerik aslında Google'da sıralama elde edebilen içeriktir. Şimdi size Google'ın ilk sayfasında yer alan içerik türünü tam olarak nasıl oluşturacağınızı göstereceğim. (Burada bir araştırma ödevi: Skyscraper Technique araması ile konuyu araştırın. Ya da 15 Ocak'a kadar ekleyeceğim için takipte kalın.) Önce Gökdelen Tekniğini kullanarak içerik oluşturun. Gökdelen Tekniği üç adımlı bir formüldür.

İşte üç adımlı süreç:

  1. Sektörünüzde popüler olan bir içerik bulun.
  2. Bu içerikle alakalı halen sıralama elde etmiş içeriklerden daha iyisini yazın.
  3. Bu içeriği tanıtın

Örneğin, geçen yıl, birçok insanın E-ticaret için SEO hakkında yazdığını fark ettim, bu yüzden o anki sonuçları incelemeye ve daha da iyisini yapmaya karar verdim. O yazıyı gösteremesem de bu içerikte aynı mantıkla yazıldı. 

İçeriğinizi parçalara ayırın. Çünkü siz de dahil olmak üzere kimse sayfalar boyu yazı okumayı sevmez. Bu yüzden her zaman yazıyı uygun parçalara ayırın. Bu hem içeriğinizin okunmasını kolaylaştırır hem de ziyaretçiyi bunaltmaz. Dolaylı faydası ise sitenizin  hemen çıkma oranını istenen seviyeye çekmekte yardımcı olur.

Ardından, seçtiğiniz konu hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele aldığınızdan emin olun. Konuyu derinlemesine kapsayan içerik, bir konunun yalnızca bir bölümünü kapsayan içeriğin üzerinde yer alır. İçeriğinizi derinlemesine oluşturmanın yanı sıra, sayfanızda çok sayıda yardımcı materyal kullanmak da gerekir. Resimler, anketler, görsel içerikler, videolar, grafikler ve infografikler gibi şeylerden bahsediyorum. Örneğin, son projemizin içerik üretiminde hemen hemen her gönderide çok sayıda ekran görüntüsü, görsel ve video kullandım.

Son olarak, sitenize daha fazla ziyaretçi istiyorsanız içerik sayısını değil, kaliteli içerik sayısını artırın. Buzzsumo'nun bir araştırmasında yaklaşık 1 milyar blog gönderisini analiz ediyorlar ve ilk sonuç olarak çoğu içeriğin aslında tamamen Google tarafından göz ardı edilmesi görülüyor. Yayınlanan tüm içeriğin% 94'ünün dış linki olmadığı görüldü. Diğer bir sonuç ise, diğerlerinden daha fazla link alan blog yazılarının belirli içerik biçimleri olmasıdır. Nasıl olur? neden olur? tarzı içerikler ve infografiklerle desteklenmiş içeriklerin doğal backlinklerinin daha fazla olduğu görüldü.

6. SİTENİZ İÇİN LİNK İNŞASI

SEO için backlink hala önemli mi? Evet, aslında Stone Temple Consulting tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırma, backlinklerin hala Google'ın en önemli sıralama faktörlerinden biri olduğunu ortaya koydu. Google'da sıralama konusunda ciddiyseniz, backlinklere ihtiyacınız vardır. Durun, 100 liraya 20 EDU link satan SEO uzmanlarına gitmeden önce yazının devamını da okuyun. 

İlk olarak, en iyi x siteleri, en faydalı y blogları gibi liste tarzı değerlendirme yazılarının olduğu sitelerde yer almak önemlidir. İlk dönemlerde ikili ilişkilerle ya da ücretli olarak yapmak zorunlu olsa da alanında otoriter bir siteniz olduğunda istemediğiniz kadar backlink, bu yolla size gelecektir.

Ardından, stratejik tanıtım yazısı kullanarak backlink oluşturun. Neden tanıtım yazısı yerine stratejik tanıtım yazısı diyorum? Ben SEO dehasıyım demek için değil tabii ki :) Bunun nedeni, tanıtım yazısının işe yarayabilmesidir, ancak bu konuda stratejik düşünmeniz gerekir ve tanıtım yazısı işini yanlış şekilde yaparsanız, siteniz bir Google cezasıyla karşılaşabilir. Peki tanıtım yazısını doğru şekilde nasıl yaparsınız? Doğru yol, tanıtım yazısını hedeflediğiniz niche ilgili bir sitede yayınlamaktır. Yanlış yol ise sizin içeriğinizle hiçbir alakası olmayan herhangi bir web sitesinde tanıtım yazısı yayınlamaktır. Benim bu konudaki kuralım nettir; yalnızca hedeflenmiş trafik gönderecek ve sitemle ilgili sitelerde tanıtım yazısı yayınlatmaktır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski