ASP : WWW'siz sayfaları WWW'li ana sayfaya yönlendirme

ASP ve Windows sunucuları üzerine pek ilgim ve bilgim olmasada soru ve sorunlara cevap vermek ve bir nebze olsun o alanda da temel bilgi birikimini sağlamak için internette boş zamanlarda araştırmalar yapmaktayım.

Geçtiğimiz günlerde Webmaster forumlarından birinde sorulan bir soru üzerine www'siz sayfaları www'li sayfalara yönlendirme işleminin ASP'de nasıl yapıldığını google'a sordum.

Turkwm.com blogger'da host edildiği için kodları burda vermenin mümkünatı yok. Zaten kodları burda versemde, kaynak belirtmek için kodların yayınlandığı siteye link vereceğimiz için pek bir kayıp olmayacak.

Peki neden ihtiyaç duyarız bu tür birşeye? non-www harekeri, sayfaların başındaki www ekini istemez. Temel olarak düşünce turkwm.com bir alan adıdır, www ise bir subdomain yani alt alan adıdır. Bu yüzden www'siz erişim daha mantıklıdır deniyor. Fakat bu yazımıza söz konusu olan şey'in bu felsefe ile pek alakası yok. Sayfanın indexlenmesinin tek adres üzerinden yapılmasını sağlamaktır. Yani sadece www.turkwm.com olarak indekslensin diye isteyen bir yönetici turkwm.com/orneksayfa gibi bir istegi derleyip, 301 redirect (yönlendirme) kullanarak www.turkwm.com/orneksayfa adresine gönderebilir.

Konuyla ilgili makaleye erişmek için tıklayın. Amaç indekslenme ise, Google Webmaster Tools'u kullanarak indexlenmemin sadece www ile yapılmasını yada sadece alan adı üzerinden yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski