ExtremeTracking Türkiye'den Üye Alımını Durdurdu

Türk webmasterları arasında çok popüler olaran ExtremeTracking sayaç ve istatistik servisi 21 Mart itibarıyla ücretsiz hizmeti için Türkiyeden yeni üye alımını durdurdu. O tariften sonra Türkiyeden hesap açmak isteyenlere ExtremeTracking "Unfortunately we closed down our sales in Turkey" mesajını vermektedir. Kısaca özetlersek, Türkiye olan servisimiz kapandı. Bazı parking şirketleri esas nedenleri saklayıp , Türk kullanıcılarını attığında onları suçlamıştık. Fakat ExtremeTracking bu konuda sonuna kadar haklı. v2 versiyonu aktifken sayfalarındaki maj boyutunda oynama yapanları engellemek icin v3 versiyona geçtiler. Ve sayfalardaki kodları kontrol ettiler. Fakat bu seferde div etiketi display-none parametresi kullanılarak resim gizlendi.

Ücretsiz verilen servislerin geri dönüşümü önemlidir. Masrafların çıkarılması , kazanç elde edilmesi için ücretsiz hizmetin kullanıldığı sayfalardan, ana siteye ziyaretçi gitmesi gerekmektedir. Yani sayaç logosuna yapılan tıklama , ExtremeTracking'e gidecek yeni ziyaretçi demektir. Yeni ziyaretçi ExtremeTracking için kazanç demektir. Logosu görüntülenmediğinde, ziyaretçi gitmez, Ziyaretçi gitmediğinde kazanç olmaz. Kazanç olmazsa ücretsiz hizmetin bir anlamı kalmaz. Dolayısı ile ExtremeTracking'e hak vermemek elde değil.
Bu yasaklama sonucunda başta Google Analytics olmak üzere, Iyinet.com ve Webservis.gen.tr 'nin sayaçlarının kullanımının artacağı düşüncesindeyim. Türk webmasterları reklam ve site satışlarında genele açık istatistik verdiği için ExtremeTracking kullanmaktaydı. Bu bağlamda Webservis.gen.tr sanırım daha şanslı olacaktır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski