Blogger: Blogunuza meta etiketleri (tag) eklenmesi


Web site yapımı yada SEO ile uğraşanlar çok basit bir konu olsa da, bugünki yazımız yeni blog sahipleri için ilk az duydukları terimler olan meta etiketlerinin blogger'da nasıl eklendiğini işleyeceğiz.

Meta etiketleri sitenizin ziyaretçi potansiyeli yada arama motorlarındaki sırası konusunda en önemli konular arasına girmese de, eksik bırakılmaması gereken bir konudur. Bu etiketleri ürün etiketi gibi düşünebilirsiniz. Arama motorlarının okuması için siteniz hakkında bilgileri yazacabileceğiniz bir ürün etiketi olarak tanımlamak doğru olacaktır.

Bu kadar ön bilginin akabinde şimdi blogger'da barındırılan blogumuza meta tagları nasıl ekleyebiliriz bunu görelim.

Öncelikle blogger hesabınıza giriş yapın. Daha sonra Yerleşim > HTML'yi Düzenle adımlarını takip ederek içinde HTML kodlarının olduğu bir pencere barındıran bölüme gelmiş oluyoruz.

Şablonu düzenle başlığı altındaki kod penceresinin 6. yada 7. satırından sonra <head> etiketini göreceksiniz. Meta etiketlerimiz bu bölümde yer alacaktır. Bir kaç satır inerek, aşağıdaki kodu bulun.

<b:include data='blog' name='all-head-content'/>

hemen altına ise, aşağıdaki kodları ekleyin.

<meta content="Blogunuzun aciklamasi buraya" name="description">
<meta content="Anahtar kelimeler buraya" name="keywords">
<meta content="index,follow" name="robot">

Blogunuzun açıklaması alanında çok uzun yazmamaya özen gösterin. 150 karakteri geçmemeniz önerilir. Anahtar kelimelerini yazarken aralarına virgül koyun. 20 kelimeyi geçmemeye özen gösterin. Üçüncü satırda bir değişiklik yapmayın. Değişiklikleri yaptığınızdan emin olduktan sonra şablonunuzu kaydediniz.

Temel anlamda bu iki etiket yeterli olacaktır. Online meta tag oluşturmak için bu siteden faydalanabilirsiniz. Meta etiketler hakkında daha ayrıntılı bir yazıda buluşmak üzere.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski