SEO: Seo Danışmanları ve SEO Hizmetleri Hakkında


Bir bilişimci için boş vakit değerlendirme açısından hafta sonlarının en güzel yanı, yetişmesi gereken iş, görüşme gibi hafta içi konseptine uyan her türlü etkinlikten bağımsız olarak, akşam yemeği sonrası özgürce internette dolaşma imkanıdır sanırım. Bugün de her pazar gibi hafta içi listeme eklediğim siteleri gezdim. Konuları okurken çok enteresan bir ayrıntı dikkati mi çekti. "SEO Danışmanlığı".

Bu ünvanı bir webmaster forumunda gördüm. Geçtiğimiz yıl interneti çöplüğe çeviren SEO yarışmalarının galipleri günümüzde SEO Danışmanı ünvanını alıp bunu kurumsallığa dökmeye başlamışlar. SEO yarışmalarındaki mantıkla bu işi yapmayacaklarını ümit ediyorum. Zira bir wordpress kurup, üstüne etiket sistemini oturup, google'da ülkem insanının talep gösterdiği kelimeleri hedef alan yazıları kopyalayıp, etiketleyip site yaparak SEO yapıldığını sanmak abesle iştigal olur. Bunun üstüne birde ücretli/ücretsiz her kategoriden siteye link eklemeyi de unutmadiklarını da eklemek gerekir.

Tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir arkadaşım bu tarz SEO danışmanlarından biri ile anlaşma yapmıştı. 6 ayın sonunda şirket, kendi isminin yazıldığı aramalarda bile görüntülenmiyordu. Şirketin sitesi Wordpress olmadığı için , SEO uzmanı arkadaşın elinden etiketleme imkanı alınmış oluyordu. Wordpress blogu ve etiket sistemi elinden alınan uzman arkadaşımıza deli gibi backlink tesis etme şıkkı kalıyordu. Ve sonunda kaçınılmaz sonuç, Google Bomb.

Bu yazıyı, web dünyasından teknik olarak uzak olan ama SEO hizmeti almayı düşünürken araştırma yapma gereği düşünen insanlar için yazdım. SEO konusunda çözüm ortağınızı seçmeden önce birkaç öneriyi maddeliyorum.

1- SEO Uzmanıyım diyen herkese itibar etmeyin
2- Faaliyet alanınızda referans sunabilen kişileri tercih edin. Örneğin sağlık sektöründeyseniz, sağlık firmaları için çalışmada bulunmuş biri olabilir.
3- Referans isterken, hazır yazılım (script) kullanılmış siteleri gösteren birinden uzak durun. Bu SEO uzmanı bolluğu Wordpress'in bizlere getirdiği en büyük dezavantajdır.
4- Bloglarla kazanılan ve genel içerikle beslenen referans siteleri gördüğünüzde uzak durun.
5- Olabildiğince soru sormaya özen gösterin. Arama motorlarının çalışma mantığı, sitenin yükselmesindeki etkenler, reklam maliyetleri, risk konuları..
6- xhtml, css, valid html , web2.0 (hatta3.0) gibi konulardaki bilgilerini referans verdiği sitelerde nasıl uyguladığını sorgulayın.
7- SEF(search engine friendly) ile SEO(search engine optimization) kelimelerinin farklı anlamlar taşıdığını bilin. Linkleri arama motoru dostu hale getirerek yapılan işlemin SEO değil, SEF (arama motoru dostu) olduğunu unutmayın. SEF, SEO'nun yalnızca bir parçasıdır, kendisi değildir.
8- Eğer çalışmaya başlarsanız, haftalık olarak çalışma raporu istemeyi ihmal etmeyin.

Sonuç olarak, para kazanmak için bir çok şeyin yapıldığı günümüzde, pek çok kişinin aşina olmadığı bu alanda da art niyetli insanlar olacaktır. Dikkatli davranarak hem paranızı hemde vaktinizi boşa harcamamış olursunuz.

1 Yorumlar

 1. arkadaşım tam olarak mantıklısı google seo yazın en üstte hangisi varsa (reklamlar hariç) ona danışın

  Aslında mantıklı olan bu değil mi :)

  Tabi bu işten para kazanan ve en üstte olmayan arkadaşlar hemen karşı çıkar

  yok efem işleri o kadar yoğun ki kendi sitesine bile vakit ayıramıyorlar vs.

  Seo konusunda en iyi script, yapısı gereği wordpress'dir.

  Seo uzmanınızın web tasarım ve web yazılım konusunda tecrübeli olmasına dikkat edin teşekkürler

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski