Google: Youtube klonu sitelere süpriz (Kullanım Şartları Değişimi)


Aylar önce Google'ı yakından takip eden bloglarda dillendirilen Youtube videolarının sitelerdeki kullanımına yönelik sınırlamaya dair en somut gelişme dün yaşandı. Aralık 2008 itibarıyla Youtube'un kullanım şartlarını düzenleyen "terms of use" sayfası düzenlendi.

Peki bunun anlamı nedir?
Youtube videolarına ait embed kodları ile yapılan site/blog örnekleri artık her yerde gözümüze çarpıyor. Manuel olarak yada xml/API desteğini kullanan bot'larla çekilen videoları veritabanına ekleyip, izleme sayfasınada Adsense kodlarını yerleştirip işin ticarete döküldüğünü gören Youtube/Google yönetimi bu salgının durulması için böyle bir önlem almış olabilir. Yasal açıdan yada Google aramaları üzerinde nasıl bir yaptırıma gidileceği konusunda net bilgiler yok. Şu an için açık olan tek şey, bu kuralları ihlal eden sitelerde videolar görüntülenmeyecek.

İlgili yazılardan tercüme olarak , Birtakım youtube videolarını içeren ve kasıtlı değişiklikler yaparak gelir elde eden bir website görüntüsü vermek istemedikleri için kulanım koşullarını buna göre uygulayacaklarını, youtube koşullarına göre, websiteleri ''reklam ve gelir amaçlı'' kullanamayabileceklerini bildirmişler. Ek olarak, kişiler sevdikleri videoları bloglarında paylaşarak ve altına yorumların eklenmesini isteyerek genel amaçlarının olması koşuluyla
yararlanabilirler şeklinde ek bilgi sunulmuş.

Güncellenen Youtube kullanım şartları ve yardım sayfalarındaki bilgiler ışığında son durum yukarıdaki gibidir. Kanuni yaptırımlara dair bir cümleye rastlamadım. Ama gerek arama motorlarında bir yığın kalabalık ve kirliliğe, buna paralel olarak Adsense oranlarının düşmesine sebep oluyordu. Kanuni yaptırımlara gerek kalmadan dur demenin en kolay yolu bu tarz sitelerin aramalardan yasaklanmasıdır. Belki google duyar sesimizi ;)

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski