Blogger: Blog yazılarında anahtar kelime kullanımı


Yabancıların keyword destiny dediği, kelime yoğunluğunu açıklamak gerekirse, hedeflenen anahtar kelimenin yazı içindeki yüzdesini ifade etmekte kullanılan kelimedir. Ortalama değeri %4-5 arasındadır. Bu kesin bir değerdir diyemeyiz, zira bu değeri arama motorlarının algoritmasını geliştiren yazılım mühendisleri belirler. Bu mantıkla düşünüldüğünde her arama motoru için farklı kelime yoğunluğu değeri oraya çıkabilir.

Blog yazıları yazılırken aşırı anahtar kelime kullanımında, hedeflediğiniz kelimede üst sıraları amaçlarken, çok gerilere de düşebilirsiniz. Peki nelere dikkat edilmelidir?

- Yazının başlığında ve ilk paragrafın mutlaka hedeflediğiniz kelimeleri kullanın. Daha genel tabiriyle, hedeflediğiniz kelimeyi sayfanın başlangıcında mutlaka kullanın.

- Aynı kelimeyi yazıda bir çok kez kullanarak kendinizi riske etmeyin. Makul kullanım oranını geçtiğinizde, kelimenin benzer aramalarını kullanın. Kişisel bloğumdan örnek verebilirim. Hadise'nin düm tek tek isimli şarkısına ait yazıda, şarkının diğer aranış şekilleri olan Crazy for you ve Living my dreams kelime gruplarını kullanmıştım.

- Yazılarınızın muhatabı ziyaretçileriniz ve okuyucularınızdır. Arama motorlarına yönelik yapacağınız sayfalar uzun vadede size bir fayda getirmeyecektir. Yazılarınızı yayınlamadan önce mutlaka okuyun. Anlam bütünlüğü olmayan yerleri düzenleyin.

- Yazılarınızda anahtar kelimelerin aşırı kullanımı sitenizi sıralamalarda geriye atabilir, az yada hiç kullanılmamasıda pek fayda getirmez. Bu yüzden kendi kendinizin SEO danışmanı olun. Ve yazılarınızı okurken eleştirel olun. Siz Google geliştiricisi olsanız, yazdığınız yazıyı ne kadar gerçekçi bulurdunuz diye düşünün.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski