SEO: Sitemap'leriniz icin Google,MSN ve Yahoo ping adresleri

Sitemap uygulamalarını bir çok webmaster kullanmaktadır. Üç büyük arama motorunun webmasterlar için hizmete aldığı bölümlere sitemap adreslerinizi girerek sitenizde ulaşılması zor sayfalarına bile arama motoru botlarının erişimini sağlayabilirsiniz. Ping adreslerinin kullanımı ise yeni girilen içeriklerinin indexlenmesini hızlandırmaktır. Yeni bir içerik girildiğinde aşağıda verilen ping adreslerine bilgi gönderildiğinde en kısa sürede botlar sitemap'i inceleyerek yeni girdileri arama motorunun veritabanına yüklüyorlar.

Programlama örnekleri sunan sitelerde gerek direkt olarak gerekse arama motorlarının sunduğu API'leri kullanarak ping işlemini otomatik hale getiren uygulamalar mevcuttur. Manuel olarakta adres satırına yazarak bu işlemi yerine getirebilirsiniz. Talep geldiği takdirde API kullanan örnek uygulamaları yine burada yayınlanabilir.

Üç büyük arama motorunun Sitemap için ping adresleri şöyledir;

(Örnek site olarak turkwm.com , örnek sitemap belgesi atom.xml olarak alınmıştır. Kendi sitenize göre uyarlamanız yeterlidir.)

Google:

http://www.google.com/webmasters/sitemaps/ping?sitemap=http://www.turkwm.com/atom.xml

Yahoo!:

http://search.yahooapis.com/SiteExplorerService/V1/updateNotification?appid=YahooDemo&url=http://www.turkwm.com/atom.xml

MSN:

http://webmaster.live.com/ping.aspx?siteMap=http://www.turkwm.com/atom.xml

Anlık pingleme için bu adresleri kullanabilirsiniz. Fakat favori arama motorunuzdan daha fazla verim almak için Webmaster için sunulan bölümleri ve hizmetleri kullanmanızı öneririm.

Web hizmetleri için sunulan bölümlerin adresleri:

Google:

http://www.google.com/webmasters/

Yahoo!:

http://siteexplorer.search.yahoo.com/

MSN:

http://webmaster.live.com/

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski