10 madde ile blog sitelerinden gelir elde etmek



Google'ın başlattığı kökten yenilikler arama ile sınırlı kalmadı. İnternetteki potansiyelin nakite çevrilmesi konusunda ve dolayısı ile reklam metodları alanında hem büyük değişiklikler yaptı hem de bu değişikliklerle pazardaki en büyük paya sahip oldu.

Şüphesiz ki kurumsal bazda içerik üreten siteler reklam çözümlerini ajanslara havale etmiş oldukları için bu yazımız içeriğini kendi üreten blog sitesi sahiplerine hitap edecektir. Liste kolaydan zora doğru sıralanmaktadır. Fakat kazanç miktarının listeye doğru orantılı olmayacağını söylemek gerekir.

1- Google Adsense

En popüler ve en kolay yöntem olarak Google Adsense uygulamasını ilk sıraya koyabiliriz. Blog sahibi başvuru sonrası kabul edilen sitelere Adsense kodları konularak kazanmaya başlayabilir. İçerik bazlı reklam metodu olarak anıldığı için, içeriğe göre farklı tıklama başı ücretler söz konusudur. Örneğin flash oyun sitesinde alınan tıklamaların değeri ile bir finans sitesinde alınacak tık başı ücret aynı olmayacaktır.

2- Reklam alanı satışları

Ağırlıklı olarak hit ile orantılı bir satış yöntemi olsada aracı firmalara (Affiliate Network) üye olarak her düzeyde blog'a reklam yerleştirilebilir. En yaygın yöntemi banner reklamdır. Ayrıca Google Adsense dışında kalan lokal oyuncularıda bu alan koyabiliriz. Her ne kadar içerik bazlı oldukları söylensede reklamveren pörtföyleri geniş olmadığı için isteselerde içerik bazlı reklam sunamayacaklardır. Banner reklamlarını blog sahibi kendiside satışa çıkarabilir. Wordpress kullanan blogger'lar için birçok plugin mevcuttur. Blogger'da ise yerleşim bölümünden Gadget ekle linkini takip ederek en basit şekilde çözebilirler. Link satışlarıda bu kategoriye dahildir.

3- Dijital ürünler

Dijital ürünler yelpazesi geniş bir alandır. Fiziksel olarak satılamayan herşeyi bu alana dahil edebiliriz. Temalar, scriptler, tasarımlar, ipuçları gibi kendi ürettiğiniz yada satış yetkisi aldığınız diğer ürünler.. Ayrıca içerik yada metod olarak blogger sahibinin insiyatifine kalmış bir kategoriye girsede, kontör ve kontör bazlı abonelik/download servisi sunan şirketlere üye olup bu ürünlerin satışına/aboneliğine aracılık ederek komisyon bazlı para kazanabilirsiniz.

4- Sponsorluk

Özellikle son dönemde her alanda artan rekabet sonucu şirketler popüler blog sayfalarına sponsor oluyorlar. Hosting sponsorluğu, kategori sponsorluğu ile açılan yelpaze tanıtım yazısı gibi spesifik yöntemleri de içine alarak genişliyor.

5- Fiziksel ürünler

Daha çok blog sahibi bayanların gerçekleştirdiği yöntem olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca kendi yaptığınız her türlü ürünü tanıtarak bu alanda para kazanabilirsiniz. Örnekle pekiştirmek gerekirse, İtalya'ya evlenen bir arkadaşım boncuk işlerini Türkiyedeki ziyaretçilerine satıyor. Bursadaki bir blogger arkadaşım ise amatör grupların CD'lerini internet üzerinden talep gelen yerlere gönderiyor. Ayrıca girişimci ruha sahip blogger'lar içeriklerine uygun ürünler satan küçük işletmelerle anlaşarak bu kategoride para kazanmaya başlayabilirler.

6- Tavsiye sistemleri
Yurtiçi ve yurtdışında birçok firma servislerini yada ürünlerini pazarlama konusunda tavsiye sistemini kullanıyor. Örneğin son dönemde Hostgator'un aktif olarak kullandığı kazanç sistemini inceleyebilirsiniz. Tatilvitrini'nin tavsiye sistemini de bu bağlamda kullanabilirsiniz.

7- Üyelik
Eğer insanların talep edeceği tarzda bir servisiniz yada içeriğiniz varsa bunu ücretli olarak sunabilirsiniz. "Üyelere Özel" bir alan oluşturmak Wordpress kullanıcıları için zor değil. Blogger'da ise genele açık blogda ziyaretçi edinip, kendinizi ve blogunuzu yazıp, ücretli içeriğinizi tanıtabilirsiniz. Ücretli içerik ise ikinci bir blogda tutularak erişim izni ile giriş sağlanır.

8- Hizmet Satışı
Veri girmekten tercümeye, Link değişimi takibinden ücretli yorum eklemeye kadar gayet amatör ruhla yapılan işler olduğu gibi SEO danışmanlığı gibi deneyim gerektiren konularda da hizmet yada servis ücret mukabili verilebilir.

Alt kategorilere inildikçe seçenekler artacaktır. Blogunuzda içeriğe önem verin. Yeni bloglarda yorum sıkıntısı olacaktır. Bu sıkıntıyı blogunuzu güncel tutmakla aşabilirsiniz. İçeriğiniz özgün olması kazançlarınızın artması konusunda önemli etkenlerden biri olduğunuda unutmamalı

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski