SMF Konu Ekleme BotuTurkwm.com'a yazmaya başladıktan sonra Webmaster Forumlarına üye olup trendleri takip etmek istedim. Şu an her webmaster'ın girdiği belli başlı forumlara üye oldum sanıyorum. Özellikle PHP başlıklarına baktığımda sistem tamamen zıt halde ilerliyor. Bir kısmı gerçekten PHP öğrenmek istediği için, merakla yada takıldığı yerleri öğrenmek amacıyla soruyor. Daha büyük bir kısmı da diğer sitelerden konu çekme amacıyla kullanılan fonksiyonlara yönelik sorular soruyor. Hatta kimileri abartıp direkt istiyor.

Konu kopyalamanın en kötü yanı, internette bir konuyu araştırırken onlarca aynı yazı ile uğraşmak oluyor. Bu konuda en büyük nefretimi ajans aboneliği olan güzide(!) haber siteleri kazansa da şahısların birbirlerinden konu çalmasıda pek kabul edilemez. Sevindirici yanı ise, özellikle ticaret hacmi ve kalabalığıyla göze çarpan bir forumda, tüm bu taleplerin rakip adult site sahiplerinden gelmesidir. Sonuçta adult üstüne araştırma yapacak kaç kişi olabilir ki? :)

SMF konu ekleme botu ise bugün şahit olduğum bir yazışma üzerine gündemime geldi. Sonuçta veritabanındaki tabloları ve alanları bilinen herşeye konu eklemek için arayüz yazılabilir. Fakat istek sahibine neden böyle birşey istediğini sorduğumda aldığım cevap üzücüydü. Rakip gördüğü VBulletin forumların RSS'leri aracılığıyla konularını almak istediğini söyledi. SEO'ya uzak olmama rağmen Turkwm.com'da yazan diğer arkadaşların yazdıklarından dahi kopya içeriğin heleki rakip siteler arasındaki kopya içeriğin ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya dökebiliriz.

Birbirinizin kuyusunu kazmayın arkadaşlar. Aynı pastadan pay almaya çalışıyorsunuz. İlle de kopya içerik istiyorum diyorsanız konuları okuyun, anladığınız kadarını yazın. Hem kopya içerik ihtimali olmaz, hemde okuduğunuz konular bilgi hanenize yazılır.

Bu arada SMF hiç kurmamıştım. Ama indirip tablolarına baktım. Bu yazıyıda botun ilk testinden sonra yazıyorum. Demo için google'daki depomuza koyacağım. Yöneticiler blog'un hostuna yüklerse buraya demo adresini eklerim.

Özgün içerikli, bol hitli günler dilerim.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski