Hit artırmak için 8 etkili yöntemGünlük ziyaretçi sayısı ve bu ziyaretçilerin etkileşimleri (yorum,beğeni,paylaşım vs..) artıkça sitenin içeriğini oluşturan ekibin motivasyonu da artıyor. Peki günlük ziyaretçisi sayısını artıracak yöntemler nelerdir?

Kabaca 8 maddede ele alabiliriz;


1- Masal anlatma, sadete gel.Saatlerce uğraşıp yazdığın o uzun yazı insanların umrunda olmaz, onlar okumaz. Aradıkları şey konunun özü, daha doğrusu işlerine yarayanı aradıkları için gelirler, konu uzunsa okumaz giderler. Yazındaki kelime sayısında indirime git, daha faydalı olacak. Biz ingilizlerin dediği gibi, less is more.

2- Senin gündemini değil, çoğunluğun gündemini al.

İnsanlar gündemde olan konuları merak eder ve takip etmek ister. Evet, benim "banane yahu" dediğim bir çok konunun en popüler arama öbeklerinde yer aldığını defalarca gördüm. O yüzden güncel içeriği ziyaretçilerine sağlamaya çalış..

3- Resmi kuruma dilekçe yazmıyorsun, unutma.
Yazılarda biraz eğlenceli olabilirsin. Kurumsal yapıyı oturtmuş tek kişilik dev kadro taklidi yapmaya gerek yok. Çünkü gerçekten kurumsal yapıyı oturtmuş firmaların editörleri samimiyet çerçevesinde eğlenceli bir üslup kullanabiliyorlar.

4- Dikkat süresi kısa olan insanlık için, ilginç ol.

Eğer yazı herşeye rağmen uzun oluyorsa, onu ilginç kılmaya çalış. İnsanoğlunun dikkat süresi umduğumuzdan ve sandığımızdan daha kısadır. Sıkıldığı için aradığını bulamadan çıkar, ve korkarım ki tekrar gelmez.

5- Başlık önemlidir.
Konudan alakasız olmamak şartıyla ilginç bir başlık tıklama isteğini artırır.

6- Orjinal içerik kazandırır.Webmaster forumları kurulduğundan beri dile getirilen ama önemi son yıllarda daha da iyi anlaşılan konu.İçerik kopyalamak yerine kopyalanabilecek içerik oluşturabilirsin.

7- Cinsellik her zaman alıcı bulur.Kesinlikle.. Tabi bazı haber sitelerinin yaptığı gibi porno siteye çevirmemek gerekiyor siteyi. Ölçü elinde.

8- İnsanız, dramdan değil eğlenceden hoşlanırız.


O ses Türkiye
Bir çok sitenin istatiklerini görebiliyorum. Aynı sitede yer alan O ses Türkiye başlıklarının, Suriye ve Mısırdaki olayları anlatan başlıklardan yaklaşık 15 kat daha fazla hit aldığını söylesem? Ve ikinci kategoride daha fazla yazı olduğunu da belirtmeliyim. Evet hüzünde hayatın bir parçası ama insanlar internete bunun için girmiyor, en azından büyük çoğunluğunun amacı neşesini bozmadan surf yapmak. Onlara istediklerini sitenin imkanları ve politikası dahilinde verebilirsin.

1 Yorumlar

  1. Mesut GÜNGÖR6 Kasım 2018 18:56

    Ne yaptıysam sitem için hit geticerek yazıları bir türlü bulamıyordum. Ne zaman ki başlıkları ilginç bir şekilde yaptım. Artık herkes benimle :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski