Strato'da paylaşımlı hosting deneyimi

Turkwm.com'un blogger'da host edilmesini göz ardı edersek kabaca 10 yıl sonra ilk kez paylaşımlı hosting hizmetinden faydalanmaya başladım. Bu tecrübeyi ara ara buradan paylaşmaya çalışacağım.

2003-2004 yıllarına kadar kişisel projelerim için paylaşımlı hosting ya da reseller hesaplarını kullanıyordum. Sitelerin hiti arttıkça belli başlı sorunlarla yüzleşmeye başlayınca; bu sorunları saçma sebeplerin üzerine inşa edip hizmeti durdurmaya ya da farklı hesaplar yapmaya başlayan yer sağlayıcılar yüzünden sunucu kiralama hizmetine geçiş yapmıştım.


O tarihten başlayan ve günümüzde de desteğini hiç esirgemeyen, bana göre ülkenin açık ara en iyi sistem yöneticilerinden biri olan Salih BİLGİN'in sahibi olduğu Linuxuzmani.com 'dan aldığım Linux Sunucu Planlama ve Kurulumları, Mail Sunucu, Web Sunucu, Sistem Performans Ayarları, Sunucu Güvenliği, PostgreSQL Kurulum ve Desteği, Firewall - Güvenlik Duvarı, Spam Önleme Sistemleri, Mysql Sunucu Kurulum ve Desteği, Yük dengeleme ve dağıtımı planlaması, Yedekleme ve felaket yönetimi, Sanallaştırma, Zaafiyet ve Penetrasyon Testleri, Yurtdışı Sunucu Kiralama ve Yönetimi ve Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 27001) Danışmanlığı hizmetleri sayesinde projelerim(iz) sorunsuz bir şekilde yayınına devam ediyor.

Yakın zamanda hayata geçen bir web projesinin SEO çalışmaları kapsamında farklı lokasyonlarda, farklı içeriklerde, farklı kişiler üzerinden oluşturulan destek sitelerinin hayata geçmesi için fizibilite çalışmaları yapıldı. Blogger tarzı ücretsiz alanlar dışında paylaşımlı hosting içinde bir çok hedef firma belirlendi. SEO konusunda uzman değilim fakat bir hevestir diyerek destek sitelerden birine de ben talip oldum. Alternatifler arasında Strato.com cazip geldi.. Strato'nun hosting satış sayfasından Hosting plus paketini satın alarak 1 yıllık hosting + .com alan adı için kabaca 10 dolar ödeme yaparak ilk adımı tamamlandı.

Yaklaşık bir saat sonra domaini alıp müşteri bilgilerini gönderdiler. Yönetim paneli gayet hoş ve göz yormuyor. Ana projenin arka planında çalışan ve girilen içeriklerin farklı versiyonlarını hazırlayıp internette kopyalarını araştıran kod bloğunu biraz değiştirerek oluşturulan 300.000 satırlık veritabanını yüklemek tek seferde mümkün olmadı. 15 parça halinde yükledikten sonra arayüzü de yükleyerek site yayına başladı. Veritabanındaki tüm içeriğin sitede yer alması bir yıldan birazdan daha fazla sürecek ve bu süre içerisinde de hem sitenin gelişimini hem de Strato'nun performansını gözlemleme şansım olacak.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski