Laravel Serüveni

Ülkenin en donanımlı IT uzmanlarından biri olan ve kişisel tecrübelerini Linux uzmani bloğunda paylaşan Salih BİLGİN'in önerisi sonrası php ile geliştirilen projeleri Laravel ile sürdürmeye karar almıştık. 2 ay önce, eğitimler, örnek yapılar, uzman görüşler ..vb bir çok şeyi koordine etti. Fakat dönemsel iş yoğunluklarından ötürü ben şimdilik bir Laravel-Sever olarak takip ediyorum.


Peki ne oldu?

Geçen süre içerisinde hobi olarak ilgilendiği bu alanda daha önce yayında olan siteleri Laravel çatısını kullanarak revize etti. Bootstrap vasıtası ile tasarımlar responsive hale getirdi. Debian sunucu, Nginx web sunucusu ve php7 ile güçlendirilen sitelerin son hali gerçekten bir hedefe odaklanmanın ve sonuna kadar gitmenin önemini ortaya koyuyor.FixSpiele.com - Kostenlose Online Spiele

2007 yılında fixspiele.de olarak devreye aldığımız sitelerden biri olan flash oyun sitesi. 3-4 yıldır herhangi bir şekilde gündemde olmadığı için eski günlerinden oldukça uzaktı. Salih, Laravel çatısı ile yeniden kodladı. Satın alınan web şablonu oyun sitesi için uygun hale getirilerek devreye alındı.

Oyunator.com - Oyun Oyna

2010 yılında devreye alınan Türkçe oyun sitesi. O dönemde networkteki yüksek trafik sahibi diğer sitelere alternatif olarak yapılmıştı. Aradan geçen dönemde özellikle çocuklar çok sevdi. Fakat uzun süredir hem tasarım olarak hem altyapı olarak değişim sinyalleri vermekteydi. Bu siteyi de Laravel çatısı ile revize edip, gayet sade bir arayüz ile tekrar devreye aldı.Ruya-tabirleri.turkshare.com - Rüya Tabirleri

Üçüncü ve son site ise rüya tabirleri oldu. Laravel pagination ile sayfalama işlemleri burda tamamen devreye girdi. Kategori yönetimi, SQL index ve performans tuning işlemleri de yapıldı.

İş hayatında milyon dolarlık projeleri yöneten Salih ile hobi amaçlı girdiğimiz bu etkinlikte önümüzü açtı. Uzun zamandır yazılım alanında proje geliştirmiyorum fakat Laravel ortak paydasında gönüllü bir ekip olarak güzel işlere imza atacağımızdan eminim.

Laravel konusunda yazılarım başlayıncaya kadar Linuxuzmani.com'da ilgili yazıları okuyarak sorular yöneltebilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski