Sosyal Medya Sinyallerinin SEO Etkisi

Bugün SEO odaklı alımlar yaptığım günlerden biri oldu. Alımların tamamına yakını yabancı ülke vatandaşlarından gerçekleşti. Bazıları ile 10 yılı aşkın süren bir ticaretimiz hatta dostluğumuz olduğu için fiyatlandırma konusunda da başka arayışlara girmeye mahal vermiyorlar. Aldığım hizmetlerden fiyat olarak küçük ama miktar olarak en büyük olanlarından biri sosyal sinyallerdi. SEO uzmanları (araştırıp, uygulayarak yapanlar baş tacı olmak şartıyla) yine bana kızacak ama, bu konuda neler yazmışlar diye araştırdığımda hemen hemen bir çoğu ya yanlış çeviri ya da bilgisizlik kurbanı olmuşlar.

Bugün seo sinyalleri aldığım Bangladeş'li arkadaşı 2006'dan beri tanırım. 2010 öncesinde bir çok yazılım projesine destek vermiştim. O da hem Adsense hem de Google konusunda ufkumu açan yardımlarda bulunmuştu. SEO Sinyalleri çok gerekli değilse fazla yüklenmeyelim, zaten sosyal medya hesapları var, orada reklamları dönüyor minvalinde yazdığım mesajın akabinde 40 URL için 300.000'e yakın Sosyal Sinyal siparişini aktifleştirdiğini ve bu konunun tartışmaya açık olmadığını söyleyerek kapattı. Alış verişimiz bittikten sonra sanırım tekrar soracağımı düşündüğü için 2 tane link gönderdi. Çok detaylı değil ama otoriter bloglardır, sen ne anlatmak istediklerini görürsün dedi.

Yalan yok, bizim tırnak içinde Sosyal Medya Uzmanlarımızın bazıları çok gereksiz demiş, bazıları yapılabilir fakat çok etkin bir işlem değil demiş. Çok çok azı gerçekten araştırmış, uygulamış ve sonuç alarak yazmış ki, yabancı kaynaklarla aynı minvalde yazmışlar.

Aslında konu Sosyal Medya Sinyallerinin SEO'ya etkisi değil. Herhangi bir konuda bu tamamen yanlıştır ya da bu tamamen doğru fikri hiç sağlıklı değil. Gelişiminizi engeller. Eğer hala uzman olmadıysanız size tavsiyem, özellikle SEO gibi alanlarda mutlak diye birşey yoktur felsefesine sarılın arkadaşlar. 5 yıl önce kesin yapılan işlemlerin bir çoğu yok. Kendimizi yenilemenin yolu gelişime açık olmaktır. Ben oldum deyip ahkam kesmeye başlarsanız en büyük kötülüğü kendinize yaparsınız.

Sosyal Medya Sinyallerinin SEO'ya etkisi

Bu kadar yazdın ama Sosyal medya sinyallerinin SEO'ya etkisi var mı? sorusuna yuvarlak cevaplar verdin  demeyin. Aşırıya kaçmayın, kademeleri olarak diğer SEO işlemleri ile birlikte kullanın. Bir gecede 1000 backlink sunan bir paket almadığınız gibi, bir linke tutupta 10.000 social signal yüklemeyin.

1 Yorumlar

  1. Seo işinden hiç anlamıyorum. Ama sosyal medyanın seo için önemi varmı yokmu orasını bilmem. Sitelere artık ben gezinirken hep facebook üzerinden gidiyorum.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski