Yeni aldığım domain banlı çıktı

Özellikle webmaster forumlarında bu hissiyatla açılan feveran başlıkların sayısı bir hayli fazladır. Aramalarda gerileme ya da sitenin indexlerinin tamamen silindiği durumda reaksiyonlar hemen hemen aynıdır.


 • Google beni banlamış
 • Sitem ban yedi galiba
 • Sitem banlanmış mı bi kontrol eder misiniz?
 • Site banlandı ya, artık bi halta yaramaz
 • Yeni site aldım ama herhalde banlı
Yukarıdaki liste bu başlıklara sadece birer örnektir. Daha sonra bir kaç SEO uzmanı çıkar "Site adresini özelden gönderebilir misin?" diyerek olaya el koyar. Google'da "Google ban checker" araması ile hedefine yaklaşarak arama kutusuna ilgili sitenin adresini yazar. Hiç index bulamadığı için %99 oranla "siteniz banlı isterseniz yardımcı olabiliriz" mesajı ile geri döner. 

Bu satırları okuyorsanız sitenizin google tarafından yasaklanıp, yasaklanmadığını; daha doğru bir anlatımla manuel işlem uygulandı mı uygulanmadı mı sorusunun cevabı için kimseye ihtiyacınız yok. Hatta ücretli olarak size yardımcı olmak isteyenlerin size ihtiyacı olacak. Çünkü sorunun cevabına ulaşan kilit sizin elinizde.

Google Webmaster Yönergelerini ihlal eden her site er ya da geç manuel işlem ile yüzleşir. Manuel işlemlerde tek çeşit olmadığı için ihlalin türüne ve ciddiyetine göre değişir. Sitenizde manuel işlem olup olmadığını anlamanın tek yolu Google Search Console'daki Manuel İşlemler Raporuna bakmaktır. Bunu da sadece site sahibi ya da search console vasıtasıyla site sahibi tarafından yetki verilmiş olan üçüncü kişiler yahut bu alanda görevlendirilmiş Google çalışanları gerçekleştirebilir.

Google banlı sitemin banı nasıl kalkar?

Ban kontrolu hizmeti veren, ban kaldıracağını taahhüt eden kişilere güvenip hem zamanınızı hem paranızı harcamayın. Çünkü doğru bilgiye ulaşmaları ve analiz etmeleri imkansızdır. Bu tarz sistemler ya da kişiler belirli verilere göre tahmin yürütebilirler. Mesela "site:turkwm.com" araması yapıp hiç bir sonuç göremediklerinde "bu site banlanmış" diyebilirler. 

Google Search Console'a girin, Manuel işlemler raporuna bakın. Eğer sitenizle ilgili bir sıkıntı varsa orada sorunu ve çözüm yolunu gösterecektir.


2 Yorumlar

 1. Domain banı konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz. Satın alırken domain satıcıları bu dürumu bildirir bir uyarı yapsa çok daha iyi olur.

  YanıtlaSil
 2. Açıklamalarınız için teşekürler.Baya faydalı bir bilgi oldu.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski