Instagram SEO ve Optimizasyon İpuçları


Hem kendi projelerimizde hem de müşterilerimizin işlerinde bir çok instagram hesabını yönetmek durumunda kalıyoruz. Instagram SEO çalışmasından önce yönetimdeki rahatlığı sağlamak için birşeyler yapılmalıydı. Bunun için Github'daki şu kütüphaneyi kullanarak oldukça stabil bir Instagram otomasyon sistemi geliştirdik. Programlama bilginiz olmasa da ihtiyacınızı fazlasıyla giderecek hazır yazılımları Envato'nun sistemlerinden bulabilirsiniz.

Yönetimi müşterilerde olan bazı hesaplara -tıpkı sizin business hesaplarınıza da geldiği gibi- oltalama mesajları geliyor. SMM panellerin sayısının artması, ulaşılmasının kolay olması, ödeme araçlarının yaygınlığı gibi parametreler Instagramdaki Sosyal Medya Uzmanı (!) sayısını hayli artırdı.

Örneğin;

instagram hesabınızla ilgili birkaç tavsiyede bulunmak istiyordum. İnstagram hesabınızda XXXBin takip edeniniz olmasına rağmen gönderilerinizdeki beğenilme oranı takip edilme sayınızla uyuşmuyor ve instagram seo'suna göre keşfette çıkma ihtimaliniz beğenilme oranınızla doğrudan bağlantılı takipçi sayınızla değil.Ben güvenilir like desteği veriyorum. İlgilenirseniz paketlerimizle ilgili bilgi vermek isterim.

Bu mesajlar bizim sistemimizde otomatik olarak elenip, siliniyor. Ama mesajı incelersek, Instagram SEO'dan bahsediliyor, Keşfette çıkmaktan bahsediliyor. Güvenilir like hizmeti ile bunları başarabileceğini söylüyor. Sıra ile inceleyelim;

Instagram SEO gibi sınırları belirlenmiş bir SEO yöntemi yoktur. Klasik SEO hareket tarzı ile yapılabilecek birkaç dokunuş var, onları yazının sonunda anlatmış olacağım. Keşfet'e çıkmanın beğeni ile alakası var tabi, fakat salt beğeni ile keşfete çıkılsaydı, SMM panellere üye olan herkes Instagram'ı istila ederdi.

Keşfet'e çıkma konusunda uygun hashtag'lerle ilgi alanı uyuşan kullanıcıların beğenmesi ve -daha önemlisi- kaydetmesi ile süreci hızlanan bir durumdur. Yani bütün beğenileri spor ve tv dizileri olan birinin sizin dekorasyon paylaşımınızı panel üzerinden beğendirilmesi size büyük bir avantaj sağlamaz.

Güvenilir like hizmetinden ne kastediliyor acaba? Coğrafi hedefleme olabilir, Cinsiyet hedefleme olabilir ama güvenilir ne demek ?

Bu tarz dolandırıcılık mesajlarına cevaben "ben like'tan ziyade mantıklı ve post ile alakalı yorum paketi istiyorum." yazarsanız sessizce uzaklaşacaklardır. Zira panellerinde ya emoji yorumu ya da önceden belirlenecek hazır yorumlar vardır.

Bu arada, tıpkı makale yazarlarını bir araya getiren oluşumlar gibi, Instagram'da doğal yorum  için insanları bir araya getirecek bir platform kurulursa bence kazançlı bir sistem olur :)

Gelelim bu işin global anlamdaki ustalarının Instagram SEO olarak adlandırabileceğimiz önerilerine;

- Hashtag'lerde anahtar kelime araştırmaları yapın.
- Ödüllü yarışmalar ve/veya çekilişler düzenleyin.
- Aynı kategoride şirket olmayan hesaplarla işbirliği yapın.
- Instagramda reklam için business araçlarından ve raporlarından faydalanın.
- Sektörünüz ya da kategorinizdeki doğal yollardan büyümüş sayfaları satın alın.

Bu beş maddeyi vakit buldukça açacağım. Şimdilik başlık olarak kalsınlar.
Hayırlı işler,

1 Yorumlar

  1. Kevser ŞAHİN1 Kasım 2018 15:38

    Instagram hesaplarında dışarıdan yorum veya beğeni satın alındığında hesaplar için tehlike var mı? Kapatılan birçok hesap var bunlar ile bir alakası oluyor mu?

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski