Seo İpuçları: Tireler ve Alt Cizgiler ( - ve _ )


Web site yapımcıları ve web site sahibi şirketler arama motoru optimizasyonu, nam-ı diğer SEO işlemleri ile bir hayli haşır neşir olmaktadırlar. Herkesin ilgisi ve bilgisi arttıkça, SEO'da başarı o kadar çok zorlaşıyor. Bu yazımızda Turkwm.com yazarları olarak SEO çalışmalarında, linklerde tire(dash) işaretini mi yoksa altçizgi(underscore) işaretini mi kullanacağız sorusuna yanıt aracağız.

Daha önce tecrübe edilen metodları incelediğimizde genel anlamda bir fark olacağını düşünmek pek mantıklı gelmiyor. Bu yazımızda örnek olarak alacağımız link başlığımız "Turkwm arama motoru optimizasyonu yöntemleri" olacaktır. Bu metni fonksiyonlar link haline getirince onumuze iki seçenek gelecektir.

İlki;
turkwm-arama-motoru-optimizasyonu-yontemleri

İkincisi;
turkwm_arama_motoru_optimizasyonu_yontemleri


Bu iki seçenek arasında seçim yapmamız gerektiğinde, kutsal bilgi kaynağı google'dan yardım istedik. Matt Cutts bloğunda bu konuya yer vermiş.

if you have a url like word1_word2, Google will only return that page if the user searches for word1_word2 (which almost never happens). If you have a url like word1-word2, that page can be returned for the searches word1, word2, and even “word1 word2″. That’s why I would always choose dashes instead of underscores.


Matt yazısında önce google programcılarının ve programlama dillerinin mantığından söz ettikten sonra sadete geldiğinde yukarıdaki cümlelere yer vermiş. Eğer kelime1_kelime2 şeklinde bir URL'niz varsa Google bu URL'yi ziyaretçi kelime1_kelime2 araması yaptığında (Her zaman olmasa da) ekrana basar. Eğer kelime1-kelime2 şeklinde bir URL'ye sahipseniz Google bu sayfayı kelime1 kelime2 yada "kelime1 kelime2" aramalarında ekrana basacaktır. Bu yüzden Matt Cutts'da tire işaretlerini seçiyor.

Google sahibi olması gerçeğini gözardı edersek, en hızlı indekslenen, en çok indekslenen sayfalar blogspot'un sayfalarıdır. Google kendi blog servisinde de adreslemelerde tire "-" işaretini tercih ediyor.

Elimizdeki bu verileri ortaya koyup düşündüğümüzde tire işaretini kullanmanın daha mantıklı olduğunu görüyoruz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski