5 dakikada hızlı mysql server optimizasyonuMysql Serverlarının optimizasyonu sizinde takdir edeceğiniz gibi 3-5 dakika da yapılacak şeyler değildir. Ayrıntılı inceleme ve raporları takip ederek yapılması gerekir. Fakat bunun için iyi derece de SQL bilgisi gerekmektedir. Bugün bir çok web site sahibinin dedicated serveri bulunmakta; ve bir çoğu server yönetimi konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Bu kategorideki arkadaşları biraz rahatlatmak için bu tür yazıları yazmaya devam edeceğim. Bu yazıda ince ayarlara girmeden temel anlamda SQL serverınızı rahatlatacak bir kaç noktaya değineceğim.Bu ayarları yapmadan önce my.cnf dosyanızın yedeğini almanız gerekmektedir. Ayarları yapmadan önce Apache serverınızın konfigurasyon dosyasını (httpd.conf) açarak kenarda hazır tutunuz. Hazırlık işlemlerini tamamladıysanız önerilerimize geçelim.

  • max_connections : Apache konfigurasyonundaki MaxChildren değeri ile aynı değeri girin. Biraz fazla olmasında da sakınca yok.
  • key_buffer_size : Kullanılabilir RAM miktarının yarısını girin. Çok üstünkörü bir tavsiyede olsa hızlı bir optimize işleminde olduğumuzu unutmayın.
  • thread_cache_size : SHOW STATUS LIKE 'threads_created' komutunun çıktısındaki değer arttıkça ona göre ayarlayabilirsiniz.
  • table_cache_size : SHOW STATUS LIKE 'opened_tables' komutunun çıktısına bakarak değeri belirleyebilirsiniz.
Son olarak, yukarıdakı işlemleri tablo yapınız myISAM ise uygulayınız. Ayrıntılı mySQL Optimizasyon önerileri için Iyinet Forumlarındaki ilgili başlığı kullanabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski