SEO: Dizinler , subdomainler ve yeni domainlerVarolan sitelerinizin SEO amaçlı geliştirilmesi ya da açılacak yeni siteniz için subdomain mi daha iyidir, yoksa diğer seçenekler mi ?

Alt domainler (Subdomainler)

Günümüzde gelişmiş hosting kontrol panelleri yada Domain sağlayıcı firmaların DNS kontrol servisleri vasıtasıyla çok kolay ve maliyetsiz bir yöntem olan subdomainlerin kullanım alanı oldukça artmıştır. Bu durumda kendi içinde bir takım avantajlar ve dezavantajlar oluşturuyor.

Örneğin alanya-hotels.turkwm.com oluşturarak alanya hotels kelimesine yönelik çalışma yapabiliriz.

Subdomain kullanmanın avantajı, hedeflediğiniz kelimede çalışmanızı kolaylaştırır. Arama motorlarının algoritmalarını tam olarak bilemesekte, adresin ilk kelimesine önem verdikleri hususunda bir çok SEO uzmanı fikir birliğine varmıştır.

Subdomain kullanımı en fazla suistimal olduğu alanlardan biri olduğu için dilediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Ilk dezavantajda budur. Bir çok web geliştiricisi arama sonuçlarını etkilemek içn subdomain tekniğini kullanıyor. Spam tekniklerini goren arama motorlarıda algoritmalarını bu yönde yeniliyorlar. Dolayısı ile spam sonuçları azaltmak için daha az önem verdikleri de düşünülebilir.

Diğer olumsuz etken ise, açılan subdomainlerin aynı ip üzerinde yer almasıdır. Subdomainlerden biri sandbox yada ban'a maruz kaldığında diğerlerini de etkiler.

Subdomainlerin yeni bir domain olarak değerlendirildiğini söylemeliyim. Fakat subdomainler arası çapraz linklemeler belli bir noktadan sonra (bazı kaynaklara göre 4'tür.) çarpaz linkleme kaynaklı ceza alabilirsiniz. Önemli bir SEO hatası da budur.

Dizinler

Dizinlerin en önemli avantajı, çarpaz linkleme gibi sınırlamanın olmamasıdır. İç linklemeleri dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Sitenizin yeni bir bölümü olarak algılandığı için, yeniden değerlendirmeye girmek yerine, sitenizin var olan prestijini kullanarak incelenir.

Yeni Alan Adı

Yeni domainler ilk etapta subdomainlerle aynı şekilde değerlendirilir. Fakat genellikle ayrı IP kullanıldığı için daha avantajlı başladığı söylenebilir.

Ayrıca subdomain kullanmak yerine domain seçiminde farklı varyasyonlarda deneyebiliriz. alanya--hotels.com şeklinde bir domainle işe başlayabiliriz.

Sonuç olarak,

Yeterince suistimal edilmiş bir alan olan subdomainleri seçerken dikkatli düşünmelisiniz. Sitenizin sırasını korumak yada yükseltmek için dizinleri kullanın. Kelimeye odaklanmak istiyorsanız yeni bir alan adı ile başlayın.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski