En iyi hosting firmaları 2022

(Yazının güncellenme tarihi: 24.12.2021)

Bir blog ya da site oluştururken en önemli ayrıntılardan biri de hosting kısmıdır. En basit kişisel blogdan, başlangıç düzeyi bir e-ticaret sitesine kadar her projede doğru ya da yanlış bir tercih yapılarak hosting satın alınır. Bu andan sonra hostingin hızı, panelin kolaylığı, teknik desteğin dönüş süresi ve yardım seviyesi gibi bir çok parametre ile tercihinizin ne kadar doğru olduğunu kendiniz test edeceksiniz.

Son bir yıllık süreçte 100'den fazla hosting paketi almış biri olarak aşağıda bazı firmaların ismini vereceğim. Öncelikle belirtmeliyim ki, ne bir ticari bağım vardır, ne de ekstra bir indirim almışlığım. Müşteri deneyimleri sonucunda en iyi geri dönüşleri sağlayanları kendi kriterlerime göre sıralayacağım. Bu sıralama da olmayan firmaların kötü hizmet verdikleri anlamına gelmemekle birlikte listede yer verdiğim firmaların müşterilerimiz karşısında en az sorunla (ya da sorunsuz) hizmet vermemize imkan verdikleri için ayrı bir sempatim de oluştu.

Hosting seçilirken nelere dikkat edilir?

Hosting seçiminde bir çok faktör etkilidir. Konunu profesyonelleri için bu kısım sıkıcı gelebilir ama değinmek lazım. Kullanacığınız yazılım diline göre uygun işletim sistemini seçmelisiniz. Örneğin yaygın kullanılan Wordpress'i kuracaksanız Linux hosting almanızı öneririm. Hatta direkt olarak Wordpress hosting paketlerini seçebilirsiniz. Wordpress Windows sunucuda çalışır mı? Evet, ama php linux'ta daha güzel.

Hosting alanı, size ayrılan fiziki disk boyutunu ifade eder. Bir çok başlangıç paketi dahi 3-4 GB'dan başladığı için günümüzde sorun olabilecek bir durumda değildir. Sitenizin potansiyel ziyaretçi sayısı ile orantılı trafik limiti olan paketi seçmenizde önemli bir ayrıntı.

CPU limitleri ise genellikle bankaların kullanıcı sözleşmelerinde karınca duası gibi yazdıkları asıl önemli bölümleri hatırlatır. Genelde paket tanıtımında ya da özelliklerinde göremezsiniz. Ama ucuz diye aldığınız hosting paketi CPU kullanım limitlerini zorladığı anda sizi rahatsız etmeye başlayacaktır. Size tavsiyem, hosting paketine karar vermiş olsanız dahi bir email atın ya da telefon açıp limitler hakkında bilgi alın.

En iyi Türk Hosting Firmaları 2022 (*)

- Güzel Hosting (www.guzel.net.tr)

Şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadığım firmalardan biri. Panellerinin bu işe en yabancı insanlar için bile rahat olması, paketlerin anlaşılır ve yalın bir dilde olması, ara sıra yaptıkları kampanyalarla oldukça hesaplı fiyatları sunmalarıyla listede olmayı hakediyorlar. Yazı yayına girdiği sırada süren kampanya bilgileri;

Linux Web Hosting (Türkiye Lokasyon)
Linux Wordpress Hosting
Linux Premium Hosting
Linux Reseller Hosting (Türkiye Lokasyon)

Sipariş sırasında kullanmanız gereken indirim kodu bu şekildedir:
82LK60JXSO

Yenilemeler ise; yukarıdaki hizmetlerin yanında aynı hizmetlerin Avrupa lokasyonları için de geçerlidir. Hizmetlerinizi bir yıl indirimli olarak yenilemek için müşlteri panelinizden bir destek bildirimi açmanız yeterli olacaktır.

- Veridyen (www.veridyen.com)

Veridyen'i de bir PBN projesi için araştırma yaparken bulmuştum. Daha sonra birkaç müşterimi de buraya yönlendirdim. Herhangi bir sorun yaşamadan bu güne geldiğim için Veridyen'inde müşteri desteği hakkında hiç bir bilgim yok :) Sunucuları hızlı, kesinti yaşanmadı.

- Natro (www.natro.com)

Yılların domain ve hosting firması olarak hem fiyatları hem de müşteri desteği ile listeye girdi. Sunucuları sorunsuz, müşteri destek ekibi gayet ilgili ve hızlı dönüş sağlıyorlar. Tavsiye etsem başım ağırmaz kontenjanı Natro için ayrıldı desem yalan olmaz. 

- Turhost (www.turhost.com)

Turhost içinde olumsuz herhangi bir kelam edemem. 1 yıl boyunca sorunsuz bir hosting hizmeti aldık. Fakat fiyat/performans kıyaslaması neticesinde yenileme vakti geldiğinde listede yer alan başka bir firmaya geçiş yaptırdık müşterimizi.

- Netinternet (www.netinternet.com.tr)

Netinternet'de şu an aktif bir hosting hesabım yok. Ama Netinternet ekibinin yaptıklarını hep takip ederim. Yakında çok güzel bir bir projeyi duyuracaklar. O projeye küçük bir destek olması için linkleri bulunsun.

(*) Sıralama ne en iyiye göre, ne de alfabetik sıraya göredir. Aklıma nasıl geldiyse öyle yazdım.

Hosting firması temsilcisi olarak bu yazıyı okuyorsanız ve listede biz de olmalıydık gibi bir düşünceniz varsa bir haftalık test hesabı açmanız durumunda, testlerimizi yaparak adil bir değerlendirme yazabiliriz.

3 Yorumlar

 1. Cankererm ÖZATA5 Kasım 2018 14:56

  En iyi hostingi firması bence Resellerhosting çünkü geçmişte te çalıştığım bir yer. Kendileri hem alakalı hemde sorun olunca 24 saat hiç üşenmeden ilgileniyorlar.

  YanıtlaSil
 2. Nurşen ÖZSÖZ30 Kasım 2018 14:40

  guzelnet de bu alanda çok iyi. Bence bir kaç yer denemek yerine yapılan yorumlardan bir sağlam hosting sağlayıcı almak çok mantıklı. kaç sitem bu şekilde heba oldu. Akıllı davranmak gerekiyor.

  YanıtlaSil
 3. "Tavsiye etsem başım ağırmaz kontenjanı Natro için ayrıldı desem yalan olmaz.demişsiniz."

  Bence çok yanılıyorsunuz. Oradan aldığım uzun süreli paketi, mysql sunucularına bulaşan virüslerle bir türlü baş edemeyin bırakıp veridyen'e geçmek zorunda kaldım.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski